Dolegliwości zdrowotne i lęk przed chorobą

Witam mam pewien problem i bardzo mnie to dręczy. Mieszkam w Niemczech i mój język nie jest dobry więc wszystko duszę w sobie. Ponad 3 miesiące temu urodziłam dziecko i od jakiegoś miesiąca czasu mam różne dolegliwości zdrowotne wystraszyłam się i porobiłam badania krwi i wszystkie badania wyszły dobre,ale ja wmawiam sobie że mam jakiegoś raka i czuje się z tym okropnie nie mogę normalnie funkcionować po tym czego się naczytałam w internecie poprostu wariuję i nie wiem jak sobie z tym poradzić:(

Wydaje mi się, iż dolegliwości o których Pani pisze, mogą wynikać z wytłumionych uczuć niepokoju, lęku, stresu, a także tłumienia w sobie chęci na kontakt z innymi ludźmi (który jak rozumiem jest zahamowany przez barierę językową). W momencie kiedy próbujemy coś tłumić i wypierać (a szczególnie gdy tłumimy i wypieramy emocje), potęgujemy niepokój, który jest w naszym ciele (choć może być nieodczuwany świadomie). Taki niepokój, napięcie i stres w jakimś momencie musi mieć ujście. Kiedy nie oddziałujemy na nie świadomie (podejmując różnego rodzaju metod radzenia sobie ze stresem, relaksacje, terapie, hobby itd.), wtedy znajdują one swoje ujście w sposób niekontrolowany i często "najłatwiejszy". Chroniczny stres obniża sprawność naszego układu odpornościowego, dlatego też pojawiają się różnego rodzaje dolegliwości zdrowotne (bo tu jest niejako „słabe ogniwo”). Skoro Pani wyniki wyszły dobrze, przypuszczam, iż taka właśnie sytuacja miała miejsce.
W tym momencie najważniejsze jest, aby nie nakręcała Pani błędnego koła, które każe Pani - pomimo ewidentnych dowodów braku poważnej choroby - myśleć i niepokoić się co dnia. Polecam zgłosić się do psychologa, z którym przepracujecie wspólnie Pani przekonania i niepokojące sytuacje (jeżeli nie w Niemczech, to proponuję konsultację online - zapraszam do kontaktu jeżeli byłaby Pani zainteresowana taką formą współpracy akurat ze mną). Po drugie proszę starać się nie tłumić emocji, ani zachowań – powodować to będzie większy stres, mały kontakt z innymi i pogłębiającą się barierę językową (język nie używany z czasem zanika). Powodzenia!

Witam,

Dobrze byłoby aby porozmawiała Pani ze specjalistą (psychologiem), aby nie być ze swoimi obawami sama. Z tego co Pani opisuje jest to bardzo klasyczne błędne koło lękowe - zamartwia się Pani o swoje zdrowie, co wywołuje lęk i idące za tym objawy fizyczne. Wtedy nasza uwaga jeszcze bardziej skupia się na naszym ciele i tym bardziej wychwytuje nowe objawy fizyczne - to potęguje lęk i koło się zamyka.
Opisuje Pani, że 3 miesiące temu urodziła Pani dziecko i do tego jest Pani w kraju gdzie nie do końca łatwo jest się Pani porozumieć. To również może mieć wpływ na osłabienie Pani konstrukcji psychicznej i nasilenie się lęków.
Jeżeli nie ma Pani możliwości skontaktowania się ze specjalistą na miejscu mówiącym po polsku może warto byłoby rozważyć perspektywę spotkania przez Skype.

Pozdrawiam serdecznie,

Anna Mochnaczewska