Drobne zmiany i zwapnienia w rzucie więzadeł podłużnych przednich powyżej i poniżej łuku C1

co oznacza opis rtg, czy niezbędny bedzie zabieg Lewowypukłe skrzywienie kręgosłupa szyjnego. Zniesienie fizjologicznej lordozy w górnej częsci kręgosłupa. Drobne zmiany zwapnienia w rzucie wiezadeł podłuznych przednich powyzej i ponizej łuku C1. Niewielkie zmiany przeciążeniowe stawow międzykręgowych. Przestrzeń miedzytrzonowa C5/C6 i C7/C8 dyskretnie obnizona w części tylnej, bez cech wtórnych zmian zwyrodnieniowych. Wysokosci trzonów kręgów zachowane. Wydłuzone wyroski poprzednie C7

Lek. Tomasz Budlewski

konieczne jest przeprowadzenie bezpośredniego badania lekarskiego oraz łącznej analizy powyższego badania. Dopiero następnie będzie można określić odpowiednie postępowanie. Proszę udać się do lekarza zlecającego powyższe badanie.

Witam.
Ma Pani skoliozę w odcinku szyjnym kręgosłupa (skrzywienie lewowypukłe - łuk skrzywienia skierowany jest w lewo), kręgosłup w tym odcinku jest również zbyt prosty w płaszczyźnie strzałkowej. Zauważalne jest lekkie zużycie (zmiany zwyrodnieniowe i przeciążeniowe) stawów pomiędzy pojedynczymi kręgami.
Zwapnienia świadczą również o zwyrodnieniu więzadła podłużnego przedniego w jego górnej części na krótkim odcinku.

Przestrzeń miedzytrzonowa C5/C6 i C7/C8 dyskretnie obniżona - oznacza zwężenie tej przestrzeni w tylnej części trzonu.

Trudno powiedzieć czy zabieg jest konieczny. Nie napisała Pani nic o bólu i o tym jak duże jest skrzywienie boczne. Nic nie wiadomo czy próbowała już Pani rehabilitacji - zawsze warto zacząć właśnie od niej, żeby uniknąć zabiegu.

Pozdrawiam