Dwudniowa miesiączka przez 4 miesiące po odstawieniu tabletek - czy to normalne?

Witam, mam 24 lata. Przez dwa lata brałam pigułki antykoncepcyjne. Odstawiłam je 4 miesiące temu i od tej pory mam co prawda regularne miesiączki, jednak bardzo skąpe, zwykle trwają 2 dni. Czy to normalne, boję się, że może być to brak jajeczkowania, a chcemy zacząć z mężem starania o dziecko. Dodam, że zanim zaczęłam brać tabletki, miesiączki miałam regularne i dość obfite. Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Możliwe, że naturalna sekrecja hormonów mogła jeszcze nie powrócić w pełni do poziomu sprzed przyjmowania antykoncepcji hormonalnej. W efekcie endometrium nie przyrasta w wystarczającym tempie i miesiączki są skąpe. Mógłby to potwierdzić lekarz na podstawie badań poziomów hormonów i obrazu USG macicy w fazie lutealnej cyklu. Delikatne miesiączki nie muszą oznaczać, że nie dochodzi do owulacji oraz, że nie zajdzie Pani w ciążę. Najlepiej by było, gdyby się Pani udała do lekarza ginekologa, który zweryfikuje również, czy dochodzi do owulacji. Może Pani jednak wcześniej poczekać kilka cykli na unormowanie sytuacji, starając się jednocześnie o dziecko.

Pozdrawiam serdecznie!