Dziedziczność chorób nowotworowych

Na nowotwór zmarła moja prababcia, babcia i kilka osób z rodziny. Czy jest on dziedziczny? Czy zagraża mnie i mojej mamie?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Przy tak dużej częstości występowania konkretnego nowotworu w rodzinie nasuwa się podejrzenie, że jest to typ zmiany rozrostowej dziedziczony genetycznie.
Na pewno powinnyście być Panie uczulone na wszelkie wczesne symptomy nowotworu.
Dodatkowo zalecane jest wykonywanie regularnych testów przesiewowych i badań kontrolnych.
Dla niektórych typów raka możliwe jest wykonanie badań genetycznych potwierdzających lub wykluczających obecność wadliwego genu je wywołującego.
Niestety bez informacji jaki nowotwór występuje u Państwa w rodzinie bardziej szczegółowa odpowiedź nie jest możliwa.