Guzek 15mm birads 4 - czy to rak?

Witam!

Moja mama właśnie otrzymała wynik mammografii: "Piersi o budowie tłuszczowo-gruczołowej. W piersi prawej w miejscu - wg tarczy zegarowej: godzina 11 jest zaburzenie architektury o średnicy 15 mm, skala BIRADS 4. Nieostro obrysowany guzek w KDZ PL śr.14 mm. udała się zaraz na usg piersi. Oto opis: "Piersi budowy mieszanej z przewagą tkanki tłuszczowej. Przewody mlekowe nieposzerzone. Węzły chłonne niepowiększone. Na godz. 11 w piersi prawej guzek hypoechogeniczny średnicy 12 mm EW BACC. Kontrolne USG za 12 m-cy.

Bardzo proszę o interpretacje wyników. Jesteśmy przerażeni. Nikt u nas w najbliższej rodzinie nie chorował na raka.

Olga

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Określenie BIRADS 4 w opisie mammografii oznacza zmianę podejrzaną, którą należy zweryfikować w dalszej diagnostyce (USG, biopsja). Nie oznacza to, że zmiana ma charakter złośliwy.

Z pewnością dlatego Mama została skierowana na badanie USG, które wykazało, że guz ma najprawdopodobniej charakter łagodny. Dla pewności zalecono biopsję cienkoigłową, która powinna zostać wykonana. U kobiet powyżej 40 roku życia, każdą zmianę w piersi warto zweryfikować biopsją cienkoigłową lub gruboigłową, gdyż w tym wieku rak piersi pojawia się najczęściej.

Jeżeli biopsja nie wykaże niczego podejrzanego, warto wykonać powtórne badanie USG za 6-2 miesięcy.

W tej chwili zatem nie ma podstaw do tego aby się obawiać, że zmiana w piersi to rak.

Pozdrawiam serdecznie