Guzek nad obojczykiem a podejrzenie nowotworu
Witam jestem mezczyzna 25 lat, 2 tygodnie temu zobaczyłem u siebie nad lewym obojczykiem guzkam, lekarz rodzinny skierował mnie do chirurga ten na usg z usg na biopsje cienkoiglową i teraz czekam na wyniki 10 dni, gdy pytalem chirurgów nic nie mowili co to moze byc, czy biopsje sie robi tylko w wypadku raka? w internecie po wpisaniu guzek nad obocjzykiem wyskakuja same nowotwory, czy moze to byc cos innego czy raczej napewno to jest jakis rak?

MĘŻCZYZNA, 28 LAT ponad rok temu
Czy nowotwór prostaty może nawrócić?
Proszę uzbroić się w cierpliwość i poczekać na wynik biopsji. Powiększony węzeł nadobojczykowy rzeczywiście może być miejscem przerzutu nowotworu, ale u młodych osób w około 10-20%.
Z wyrazami szacunku
dr n.med. Marek Rodzeń
specjalista chirurg
Witam , żeby odpowiedzieć na pytanie co to jest za guzek (jakiego typu) robi się biopsję cienkoigłową , jeśli ta nie daje wystarczająco dla lekarzy konkretnej odpowiedzi (musimy DOKŁADNIE rozpoznać chorobę , żeby wiedzieć jak ją leczyć!) - guzek jeśli ma poniżej 2 cm średnicy chirurgicznie wycina się w całości , aby histopatolog miał szansę skroić go na specjalnym urządzeniu na b.cienkie skrawki i sprawdzić go całego. Igła podczas biopsji mogła bowiem trafić w miejsce zdrowej tkanki powiększonego węzła chłonnego np. z jakichś powodów zapalnych (niekoniecznie nowotwór). A po tzw. biopsji wycinającej czyli to o czym napisałem powyżej histopatolog ma możliwość zbadania dużo większej ilości tkanki , pozdrawiam , zż