Guzek nad obojczykiem a podejrzenie nowotworu

Witam jestem mezczyzna 25 lat, 2 tygodnie temu zobaczyłem u siebie nad lewym obojczykiem guzkam, lekarz rodzinny skierował mnie do chirurga ten na usg z usg na biopsje cienkoiglową i teraz czekam na wyniki 10 dni, gdy pytalem chirurgów nic nie mowili co to moze byc, czy biopsje sie robi tylko w wypadku raka? w internecie po wpisaniu guzek nad obocjzykiem wyskakuja same nowotwory, czy moze to byc cos innego czy raczej napewno to jest jakis rak?

Proszę uzbroić się w cierpliwość i poczekać na wynik biopsji. Powiększony węzeł nadobojczykowy rzeczywiście może być miejscem przerzutu nowotworu, ale u młodych osób w około 10-20%.

Z wyrazami szacunku
dr n.med. Marek Rodzeń
specjalista chirurg

Witam , żeby odpowiedzieć na pytanie co to jest za guzek (jakiego typu) robi się biopsję cienkoigłową , jeśli ta nie daje wystarczająco dla lekarzy konkretnej odpowiedzi (musimy DOKŁADNIE rozpoznać chorobę , żeby wiedzieć jak ją leczyć!) - guzek jeśli ma poniżej 2 cm średnicy chirurgicznie wycina się w całości , aby histopatolog miał szansę skroić go na specjalnym urządzeniu na b.cienkie skrawki i sprawdzić go całego. Igła podczas biopsji mogła bowiem trafić w miejsce zdrowej tkanki powiększonego węzła chłonnego np. z jakichś powodów zapalnych (niekoniecznie nowotwór). A po tzw. biopsji wycinającej czyli to o czym napisałem powyżej histopatolog ma możliwość zbadania dużo większej ilości tkanki , pozdrawiam , zż