Hormony a krwawienia

Witam! Mam 28 lat i pojawił się u mnie pewien problem... Przez ok. pół roku brałam tabletki H******* i nagle pojawiło sie dość obfite plamienie, choć do końca opakowania pozostało mi ok. 6 tabl. Ginekolog stwierdził, że wszystko jest okej (robił USG), tylko tabletki są za słabe i ''nie trzymają okresu", przepisał silniejsze C******. Po 1 opakowaniu wszystko super... przy drugim historia się powtarza, ale to już nie plamienie, a krwawienie, które zaczęło się na tydzień przed skończeniem opakowania i trwa też już tydzień i jest obfitsze niż zwykła miesiączka z odstawienia... Czym to może być spowodowane?

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Do działań niepożądanych środków antykoncepcyjnych, niestety, ale należą też krwawienia i plamienia międzymiesiączkowe. Spowodowane jest to najczęściej niewykrytymi wcześniej zaburzeniami hormonalnymi, które nasilają się w czasie przyjmowania antykoncepcji hormonalnej. W tej sytuacji można, tak jak zalecił Pani ginekolog, próbować różnych preparatów, jednak często konieczne jest odstawienie antykoncepcji i odpowiednie leczenie. Zawsze w przypadku krwawień międzymiesiączkowych należy wykonać dokładne badanie ginekologiczne. W skrajnych przypadkach konieczne jest badanie histopatologiczne błony śluzowej macicy, pobranej podczas zabiegu abrazji diagnostycznej kanału szyjki i jamy macicy. Proszę zgłosić się ze swoim problemem do ginekologa w celu wdrożenia odpowiedniej diagnostyki i leczenia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.