Interpretacja wyników badania EEG u sześciolatka

Proszę o interpretację wyniku u 6-letniego dziecka. W badaniu MR stwierdzono obszary o charakterze poniedotlenoiwo-poniedokrwiennym w obu półkulach mózgu, ze zniekształceniem i asymetrią układu komorowego nadnamiotowego. Natomiast badanie EEG: Badanie wykonano w stanie czuwania początkowo przy otwartych oczach. Zapis spoczynkowy zróżnicowany przestrzennie. Czynność podstawową stanowią w okolicach potyliczno-ciemieniowych symetryczne nieregularne fale alfa o częstotliwości 8-9 Hz i amplitudze do 50 u V z udziałem fal wolnych theta 4,5-6 Hz i czynności szybkiej beta, z przewagą w odprowadzeniach przednich. Na tym tle w okolicach czołowo-centralno-skroniowych, z przewaga po stronie lewej rejestruje się zmiany napadowe w postaci wyładowań pojedynczych i w grupach fal ostrych i zespołów fali ostrej z wolna o amplitudzie do 110 u V. Rz obecna. Fs i Hv bez wpływu na zapis. Dziecko ma problemy emocjonalne. Chciałam jeszcze dodać, że dziecko urodzone jako wcześniak w 34 tyg. ciąży, stwierdzono MPDz - niedowład obustronny kurczowy niewielkiego stopnia - rehabilitowane.

KOBIETA, 7 LAT ponad rok temu

Witam!

W badaniu obrazowym głowy u dzieci z mózgowym porażeniu dziecięcym często spotykane są zmiany będące skutkiem niedotlenienia lub krwawienia śródczaszkowego. Widoczne też może być poszerzenie układu komorowego, jego zniekształcenie. W ocenie oraz wyborze dalszego postępowania najważniejsze jest wykluczenie cech ciśnienia śródczaszkowego, który to stan wymaga natychmiastowej interwencji (w wykluczeniu stosuje się także badanie dna oka). Jeżeli nie stwierdza się cech nadciśnienia śródczaszkowego zmiany nie podlegają leczeniu, a jedynie obserwacji.

W razie wystąpienia u dziecka niepokojących objawów (na przykład znieruchomienie mimiki, zwrot gałek ocznych, trzepotanie powiek, napady nieświadomości - wyłączenia się) wykonuje się badanie EEG (elektroencefalograficzne, czyli oceniające czynność bioelektryczna mózgu.
Badanie to zwykle nie jest wykonywane bez wskazań, ponieważ u dzieci w mózgowym porażeniem dziecięcym wynik EEG jest zwykle nieprawidłowy i może sugerować wystąpienie padaczki - tak też jest w opisanym przez Panią badaniu. Warto zwrócić uwagę na występowanie objawów mogących sugerować napad, ponieważ nie zawsze musi on objawiać się typowymi napadami przebiegającymi z drgawkami.

Należy skonsultować wynik z lekarzem prowadzącym, który doprecyzuje wywiad w kierunku ewentualnej padaczki, a w razie konieczności włączy odpowiednie leczenie.

Pozdrawiam serdecznie!