Jak być silną i pewną siebie?

Mam 26 lat, od kilku lat jestem w związku, z którego mam piękną, półtoraroczną córeczkę. Od 4 lat mieszkam za granicą z moim facetem, który nie jest Polakiem. Mogę powiedzieć, że poza nim i córcią nie mam nikogo - mama od wielu lat się mną i bratem nie interesuje, ojca nie mam, a brat wyszedł z więzienia i jest po leczeniu antynarkotycznym. Tak wygląda moja rodzina w skrócie.

Przez 2 lata studiowałam w collegu angielski, by podnieść swoją pewność siebie - język chyba poprawiłam, bo dostałam pracę kasjerki w markecie, ale pewność siebie? Kompletnie mi jej brakuje! Tracę ją bardzo szybko, czasem nie wiem jak zareagować. W sytuacjach, w których powinnam obronić swoje zdanie - milczę lub przytakuję, mimo że się z tym nie zgadzam, a wewnątrz mnie się aż gotuje i frustracja się pogłębia. Nie mam przyjaciół, tzn. jestem lubiana bardzo, ale ludzie, jak nie mają sprawy do mnie to nie dzwonią. W pracy jestem jedną z niewielu Polek, a pracowanie wśród Anglików zaczyna mnie coraz bardziej dobijać - ich humor, docinki - to wszytsko pogłębia mój smutek i złość, mimo to jednak nie chcę wracać do Polski, nie mam do czego.

Jak uwierzyć w siebie? Zawsze byłam cichą myszką, zbyt skromnę, a teraz to się jeszcze pogłębia - mój facet, mimo że kochany i dobry, nie ma skłonności do chwalenia mnie, raczej do poprawiania i krytyki - co mnie bardzo też denerwuje - typu czemu nie zrobiłam tak a tak, że powinnam zrobić tak, a nie inczej, że głupio robię - czepia się właściwie bzdur typu, że byłam zbyt miła dla kogoś, choć poniekąd ma rację, że powinnam odpowiedzieć na ripostę, a ja tego nie zrobiłam. Często mam napady złości i płaczu.

Jak nauczyć się walczyć z moimi słabościami, by moje złe doświadczenia nauczyły mnie być silną i pewną siebie dziewczyną? Osiągnęłam naprawdę wiele - nie piję, nie palę, nie chodzę po disco, a jestem normalną, zbyt grzeczną i skromną dziewczyną, która szanuje każdego bardzo, bez wyjątków. Jak za to wzbudzić szacunek innych?

Witam!

Przede wszystkim powinna Pani poznać swoją wartość i uwierzyć w siebie. Pewność siebie wiąże się również z samooceną oraz poczuciem własnej wartości. Jeśli sama Pani uważa, że jest mało wartościowa, że inni są od Pani lepsi, to i pewność siebie jest niska.

Musi Pani odkryć swoje mocne strony i starać się je rozwijać. Ja sądzę, że uprzejmość i upór w działaniu, jakie Pani prezentuje, są bardzo silnymi atutami. Jest Pani także matką i żoną, pracuje Pani i wychowuje dziecko. To także powinna Pani uważać za swoją silną stronę.

Jeśli natomiast znajdzie Pani w sobie słabsze cechy, to proszę się zastanowić, jak można zmienić je w atuty. Sama może Pani pracować nad sobą. Może Pani w internecie poszukać prostych ćwiczeń, które pozwolą Pani popracować nad sobą i poprawić kontakty z innymi.

Mężowi powinna Pani powiedzieć, że chce Pani, by zwracał uwagę też na to, co robi Pani dobrze, np. kiedy ugotuje Pani jego ulubioną potrawę, czy ubierze się specjalnie dla niego. Są to proste sprawy, ale mogą zmienić Pani postrzeganie siebie. Myślę, że może Pani zmienić swoją sytuację, jeśli włoży Pani w te zmiany trochę energii i zaangażowania.

Pozdrawiam