Jak chronić kolana przed obciążeniem?

Jak profilaktycznie chronić kolana przed przeciążeniami, jeśli jestem osobą aktywną i uprawiam różne sporty? Nie mam większych problemów, ale czasami odczuwam krótkotrwały ból w prawym kolanie a chciałabym realizować swoje pasje jak najdłużej.

Jedną z możliwości profilaktyki chorób stawów jest włączenie do diety preparatów zawierających glukozaminę lub kolagen. Zabezpieczy to w przyszłości chrząstkę stawową przed uszkodzeniami.

Wiele zależy od sportów, jakie pan uprawia ;)
Sport to zdrowie ;) hm… to slogan :P empirycznie sprawdzony :D

W niektórych sportach przydają się ochraniacze na kolana a w innych wyrozumiali koledzy, z którymi się ćwiczy. Mam na myśli JUDO ;)

Jeśli pan biega ;) w terenie to kolano będzie „długo pracowało ;) ciesząc się dobrym samopoczuciem”, ale jeśli „biega” na orbitreku to po jakimś czasie stan zapalny kolana gwarantowany, – bo dochodzi do sytuacji „przetrenowania stawu”. Natura jest na tyle inteligentna, że daje odpowiednio wcześniej przez ból poczucie zagrożenia kolana a na orbitreku, gdzie nie ma takich przeciążeń jak w naturze nie otrzymamy odpowiednio wcześniej takich sygnałów ( w postaci bólu).

Sport, prawidłowa dieta :) i żelki ;) – stara zasada ;) aby jechać trzeba smarować ;P

Stawy lubią „Gumisie” – takie słodkie mogą być ;)
Galaretki z ogonów wieprzowych albo nóżek również nie są złe ;)

albo ostatecznie „glukozamina” z apteki…

Jak ‘pobolewa’ kolano warto na dzień (w nocy nie!!!) – zastosować opaskę ;) Stabilizuje to kolano jednocześnie miejscowo rozgrzewa, przez co stan zapalny kolana szybciej się ‘rozchodzi po kościach’ i ZDROWIEJEMY. Często zbawienny jest KINESIOTAPING :) w tej technice zdrowieje się mogąc uprawiać dalej swoje pasje.

Witam. Istnieje szereg prostych ćwiczeń rozciągających odpowiednie partie mięśniowe, które często wystarczają by zapobiec lub wyeliminować problem zbyt dużych obciążeń. Przede wszystkim warto zadbać o prawidłowe rozciągnięcie mięśnia czworogłowego uda i pasma biodrowo- piszczelowego, które często są odpowiedzialne za problemy bólowe kolan.
Jednak nawet niewielki ból kolana warto zdiagnozować u fizjoterapeuty (najlepiej specjalisty w zakresie fizjoterapii w ortopedii), tym bardziej jeśli aktywnie uprawia Pan/i sport, aby nie doprowadzić do pogłębienia się problemu.
Pozdrawiam