Jak leczyć natręctwa?

Witam, chodzę na terapię dotyczącą OCD. Mam natrectwo sprawdzania po x razy rzeczy w pracy, strachy przed chorobą, która może mnie dopaść i przed samym lękiem, że może przyjść. Słowa związane z pracą, które usłyszę np w tv wzbudzają we mnie lęk. Ciągle mam niepokój w sobie. Czuję się jakbym przegrywał walkę z tym . Czy naprawdę da się to poprawić psychoterapia?

Dzień dobry,
Tak jak najbardziej można leczyć OCD psychoterapią tylko warto wiedzieć o tym, że jedyną skuteczną przy OCD jest psychoterapia poznawczo - behawioralna. Zaburzenie to wymaga również konsultacji z psychiatrą, gdyż przeważnie potrzebna jest równolegle do psychoterapii także farmakoterapia lekami z grupy SSRI (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny). Zaburzenie obsesyjno - kompulsyjne wiąże się ze zbyt niskim poziomem serotoniny w mózgu i psychoterapia wpływa na wyrównanie jej poziomu, ale zwykle w zbyt małym stopniu i stąd potrzeba włączenia farmakoterapii. Zastosowanie takiego kompleksowego leczenia powinno przynieść oczekiwane efekty. Dodatkowo w ramach autoterapii polecam Pani książki: "Zaburzenia obsesyjno - kompulsyjne. Poradnik z ćwiczeniami opartymi na uważności i terapii poznawczo - behawioralnej" Jon Hershfield, Tom Corboy, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego; "Mindfulness. Trening uważności." Mark Williams, Danny Penman, Wyd. Samo Sedno (obie dostępne m.in. w księgarniach internetowych). Niestety terapia wymaga czasu i będzie musiała Pani trochę poczekać na efekty. Mam nadzieję, że z czasem będzie następowała poprawa.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/

Dzień Dobry Pani,

Dziękuję Pani za post :)

W odpowiedzi na Pani pytanie, proces terapeutyczny OCD jest procesem wymagającym czasu, cierpliwości.
Skuteczność terapeutyczna jest zależna przede wszystkim od zaangażowania oraz aktywnej współpracy z Terapeutą.

Z mojej strony warto byłoby zwrócić uwagę, na to, jaki styl życia prowadzi Pani na co dzień?
1. Jak jest u Pani z regularną aktywnością fizyczną?
Jest takie powiedzenie, którym chętnie i często dzielę się z Czytelnikami Abc Zdrowie, że:
Ruch zastąpi niemalże każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu...
Bo ruch to życie, a ciało jest stworzone do aktywności.
2, jak jest u Pani z suplementacją?
szczególnie chodzi o magnez (jak ja to mówię jak najwięcej "magnezu w magnezie") wit. D3, witaminy z grupy B, wit. B12, selen, kwas foliowy.
Wyżej wymienione wątki mają fundamentalne znaczenie dla dobrostanu.
3. Jak z u Pani regeneracją w czasie ośmiogodzinnego snu?

Z życzeniami dla Pani zwyczajnej pomyślności!

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605