Jak leczyć nawykowe zaciskanie odbytu z powodu nerwicy?

witam, od paru miesiecy męczyłem się z bólami odbytu po długiej drodze badan okazało się że to nerwica od 2 miesiecy biore paroksetyne jest znaczna poprawa ale nie do konca. Obecnie odczuwam tylko dyskonfort spowodowany że nieswiadomie zaciskam pośladki spowodowany lękiem. Pytanie do psychologów walczyć z tym i cały czas rozluźniać pośladki wtedy dolegliwości są mniejsze czy jak radzi psychiatra starać się nie myśleć o tym?

Witam, od dwóch miesięcy leczy się Pan na nerwicę. Widoczne są już pierwsze efekty, które z czasem będą coraz bardziej widoczne. Dobrym rozwiązaniem jest włączenie do leczenia farmakologicznego również psychoterapii (w nurcie poznawczo-behawioralnym). Sama próba "niemyślenia" może nie przynieść efektu. Pomóc może Panu za to zmiana schematów myślenia. Pozdrawiam serdecznie