Jak leczyć schorzenie kręgosłupa lędźwiowego?

Witam. Jestem żołnierzem i lekarz stwierdził u mnie poprzez badanie RTG chorobę lędźwiową z następstwem rwy kulszowej prawostronnej a dodatkowo przodozmyk (zmianę poziomą między 5 kręgiem lędźwiowym a 1 krzyżowym o 5mm). Lekarz nakazał mi, zrobić rezonans magnetyczny odcinka lędźwiowo -krzyżowego i w związku z tym mam pytanie, ponieważ od 12 lat nieprzerwanie uprawiam czynny sport ze względu na zawód czy mogę wykonywać chociażby pompki, brzuszki i przysiady a także podciągać się na drążku, czy jest to z moim schorzeniem całkowicie zakazane?

Lek. Paweł Szadkowski

To czy wymaga pan ograniczenia aktywności oraz jakich ćwiczeń powinien pan unikać zależy od stopnia nasilenia dolegliwości. W ostrym ataku rwy ćwiczenia są przeciwwskazane, ale pomiędzy nimi są wręcz zalecane w celu wzmocnienia mięśni przykręgosłupowych. Na pewno powinien pan zrezygnować z jakiegokolwiek podnoszenia ciężarów. Pompki, podciąganie na drążku i inne raczej nie są przeciwwskazane. Warto udać się do rehabilitanta, który dokładnie pokaże panu rodzaje ćwiczeń na wzmocnienie mięśni oraz wyjaśni jakich ćwiczeń powinien pan unikać.