Jak leczyć to pękanie zwieracza?

Od czterech lat mam problem z tym, że po wypróżnieniu mam różowy papier od krwi jakby te prążki zwieracza ciągle pękały wewnątrz załamania i sączy się z nich krew i surowica. Odbyt jest mokry i śliski brzydko pachnie jakby ropą, raną. Od tego ciągłego zabrudzania rozwija się egzema która wychodzi na skóre wokół odbytu. Używam maści proktoglyvenol która na krótko uśmierza pieczenie i pozwala funkcjonować. Lekarze rodzinni leczą egzemę nastepnie problem wraca. Lato i upały to najgorszy okres. Nie mogę daleko chodzić z bólu i pieczenia, oddalać się od domu i prysznica. Nie udało mi się niestety jak dotąd dostać do proktologa w Polsce w czasie urlopów. Jaka jest nazwa tego schorzenia? Czy to się da trwale wyleczyć?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

leczenie podrażnień wywołanych tworzeniem się ran czy stosowanie łagodzących świąd i przeciwzapalnych leków przeciw hemoroidom jest leczeniem objawowym, niewystarczającym w Pana przypadku. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/bol-odbytu-przyczyny-objawy.

Niestety tzw. uczucie mokrego odbytu wynikające z sączącej się z kanału odbytu wydzieliny o charakterze ropnym wskazuje na konieczność wizyty u proktologa. Poza klasycznym badaniem per rectum należy wykonać kolonoskopię z z diagnostyką mikrobiologiczną, a także pobraniem wycinków do badania histopatologicznego. Niewykluczone, że Pańska dolegliwość ma charakter infekcyjny – zakażenie wirusem opryszczki, dwoinką rzeżączki czy Chlamydia trachomatis może objawiać się ropną wydzieliną.

Również infekcja bakteryjna czy wirusowa może leżeć u podłoża tzw. szczeliny odbytu, czyli pęknięcia błony śluzowej odbytu, które z trudem się goi i często dochodzi w przebiegu schorzenia do nadkażeń z powodu umiejscowienia urazu. Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/szczelina-odbytu.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/czy-to-na-pewno-hemoroidy-podobne-objawy-innych-chorob.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.