Jak można leczyć te paraliże senne?

Doświadczam paraliżu sennego od 16 roku życia. W wieku 19 lat miałam je bardzo często średnio 4/5 razy w tygodniu przez 3 miesiące. Pamietam jeden bardzo dla mnie mocny paraliż. Widziałam moją babcie z wujkiem, którzy nie żyją. Stali z nożem i mowili ze musza to zrobić i mnie zabić bo chca mnie spowrotem kolo siebie. Później mialam takie typowe demony, potwory. Paraliże znikneły na 2 miesiacę i teraz zaczely pojawiac się od nowa. Od 3 tygodni mam prawie codziennie. Widzę tam znajome mi osoby, jako potwory. Ostatnio miałam paraliż, obudzilam się i myślałam, że juz jest po nim, a wtedy zaczal się nowy paraliż z moimi przyjaciółmi, którzy próbowali mnie udusić, czulam jakby glowa moja obracala się w ich stronę. Nie ukrywam, że bardzo mnie to niepokoi. Boję się zasnąć i mam coraz więcej mysli. Gdzie powinnam się z tym zglosić by sie tego pozbyc?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

paraliż senny określany również jako porażenie przysenne to zaburzenie snu związane z fazą REM. Jest to stan polegający na paraliżu mięśni z jednoczesnym zachowaniem świadomości, co niejednokrotnie skutkuje niepokojem, uczuciem strachu, odczuwaniem paniki czy brakiem kontroli. Paraliżowi sennemu często towarzyszy przyspieszone bicie serca, dzwonienie w uszach, ucisk klatki piersiowej, a nawet halucynacje.

Paraliż senny nie jest jednak traktowany jako jednostka chorobowa. W związku z tym nie ma również żadnej metody, jaką można by było go leczyć. Jeśli paraliż senny pojawia się bardzo często, warto udać się do neurologa (najlepiej do poradni leczenia zaburzeń snu) i wykonać badanie EEG. Stan ten może być bowiem mylony z padaczką lub bezdechem sennym. Związany może być także z przewlekłym stresem lub napięciem emocjonalnym, dlatego nie zaszkodzi również wizyta u psychologa bądź psychoterapeuty.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem opisującym ten stan:

https://portal.abczdrowie.pl/paraliz-senny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.