Jak należy leczyć grypę?

Witam potrzebuje pomocy prawdopodobnie przechbodzilam grype temperatura 40° , wymioty , napady zimna i ciepła, bóle kości i bardzo siłę osłabienie. Pisze prawdopodobnie bo gdy Zadzwobilismy na 112 powiedziano nam że objawy wskazują na grype lub angine ? Ze względu na obecną sytulacje moja przychodnia nie chciała mnie przyjąć a na sor niestety nie miałam siły. Więc męczyłam grype objawów tak jaki pisali w Internecie 7 dni w łóżku niestety co Chile wraca i znów muszę waszerowac żołądek lekami który sam jest strasznie osłabiony po tygodniowych wymiarach . Temperatura i bóle nawracają się co 2-3 dni po lekach znów jest dobrze. Co powinnam zrobić żeby pozbyć się grypy ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie napisała Pani, jakie leki Pani bierze – jeżeli to leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, to być może gorączka i złe samopoczucie powracają, bo leki tylko maskują objawy. W takiej sytuacji sugeruję niezwłoczne skontaktowanie się z internistą/lekarzem rodzinnym z Pani przychodni POZ.

Grypa i angina to choroby, które mogą dawać podobne objawy i na podstawie rozmowy telefonicznej można je pomylić, natomiast leczenie tych dwóch jednostek chorobowych przebiega zupełnie inaczej, dlatego należy jak najszybciej ustalić, co Pani dolega.

Grypa charakteryzuje się wysoką gorączką, nierzadko trudną do zbicia, a towarzyszą jej bóle mięśniowe, czasem także kostno-stawowe. Dolegliwości, które Pani wymienia dodatkowo wskazują na tę jednostkę chorobową. Ważny jest czas – im szybciej zostanie podjęte leczenie, tym lepiej. Niestety odpoczynek i sen niekiedy okazują się niewystarczającym antidotum – w przypadku grypy podaje się leki przeciwwirusowe, jeżeli niesteroidowe leki przeciwzapalne nie przynoszą efektów, a dodatkowo powodują podrażnienie błony śluzowej żołądka. Leki przeciwwirusowe przede wszystkim mają na celu zmniejszenie objawów oraz przeciwdziałanie wystąpieniu powikłań, które mogą być nawet zagrożeniem dla życia chorego. Proszę zapoznać się z tym artykułem, wymienia objawy charakterystyczne dla grypy, a dodatkowo pokazuje jak odróżnić ją od innych infekcji: https://portal.abczdrowie.pl/jak-rozpoznac-objawy-grypy.

Angina z kolei jest chorobą bakteryjną, wymagającą bezwzględnie antybiotykoterapii. W odróżnieniu od grypy, tutaj najbardziej dotkliwą dolegliwością jest silny ból gardła, który nie ustępuje mimo zastosowania leczenia w postaci pastylek czy płukanek o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Nie pojawia się kaszel ani katar, ale jama ustnagardło, język i migdałki podniebienne są obłożone, mają kolor czerwony. Tutaj więcej o anginie: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-anginy-najczestsze-symptomy-objawy-u-dzieci-charakterystyka-i-leczenie-choroby.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.