Czy moje objawy wskazują na grypę czy przeziębienie?

Witam. Czy moje objawy wskazują na grypę czy przeziębienie? Czy są niepokojące? Tydzień temu zaczęłam kichać, trwało to dwa dni. Następnego dnia doszedł jednorazowy stan podgorączkowy 37.5 który pojawił się raz rano plus bóle mięśniowe ( średnio nasilone i ogólne osłabienie) bez kataru. Dużo piłam, leki z paracetamolem, tabletki do ssania( drapanie w gardle). Trzeciego dnia czułam się bezobjawowo cały dzień. Od niedzieli do dziś mam takie z 3 razy dziennie fale zalania potem i po chwili to przechodzi. Brak temp. tylko w trakcie tego wypocenia chwilowego 37.5 przechodzi po chwili. Kaszel delikatnie suchy plus umiarkowane bóle mięśni. Innych objawów brak. Czy to może tyle trwać ( już 6 dni) ale nachodzić tak falowo? Boję się jakichś powikłań. Od m-ca jestem w domu ( praca zdalna) ale muszę wychodzić z psem 3 razy dziennie więc nie leżę. Może jakieś badania laboratoryjne mogłabym zrobić? Czuję niepokój przez obecną sytuację. Powinnam się obawiać?

Redakcja abcZdrowie

Witam, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, jednak objawy przez Panią opisane bardziej przypominają przeziębienie. Różnice pomiędzy nim a grypą czasami są trudne do wychwycenia, grypa może jednak mieć bardziej gwałtowny przebieg z wysoką temperaturą – raczej powyżej 38 stopni Celsjusza. Grypa typu B i C obchodzi się z ludzkim organizmem nieco łagodniej, z kolei typ A jest najbardziej niebezpieczny, to on również przynosi niebezpieczne powikłania. Dodatkowo przy grypie występuje zazwyczaj skrajne wyczerpanie, bóle mięśniowe lub kostno-stawowe i męczące dreszcze. Uczucie ogólnego rozbicia jest bardzo silne i zazwyczaj takie objawy wystarczą, by móc podejrzewać chorobę. Więcej na temat różnic pomiędzy grypą i przeziębieniem w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/grypa-i-przeziebienie. Długość trwania infekcji w Pani przypadku być może ma związek z obniżoną odpornością – trudno to ocenić. Proszę pamiętać, że może Pani wykonać testy laboratoryjne, których wynik nie pozostawi wątpliwości w razie, gdyby infekcja okazała się grypą. Proszę to rozważyć, ale raczej tylko w sytuacji gdy poczuje się Pani gorzej. Dodatkowe informacje odnajdzie Pani tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/sprawdz-jak-odroznic-przeziebienie-od-grypy. Obecna sytuacja epidemiologiczna raczej skłania do pozostania w domu i konsultacji telefonicznych z lekarzem, co doradzam w razie pogorszenia stanu zdrowia. Być może uzna za konieczne wdrożenie leczenia antybiotykiem. Leczenie w przypadku łagodnej postaci grypy oraz przeziębienia wygląda podobnie – warto się wysypiać, zażywać witaminę C oraz w razie potrzeby – leki przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe i łagodzące ból gardła. Dodatkowo należy nawadniać się i zadbać o dobrą dietę. Pomocne mogą być też domowe sposoby: czosnek, imbir, kurkuma, sok malinowy oraz napar z lipy. Więcej na temat leczenia pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-radzic-sobie-z-grypa-i-przeziebieniem. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.