Jak ocenić taki obraz tarczycy u 40-latki?

Proszę o interpretację usg tarczycy,płat prawy 48×15×18mm,lewy 50×17×19,cieśń 3,5mm. Echostruktura gruczołu niejednorodna z licznymi różnej wielkości częściowo przylegającymi do siebie hypoechogenicznymi ogniskami o śr do 3,5mm. Brak cech wzmożenia przepływu przez gruczoł w dad Doppler. W obrębie szyi widoczne powiększone węzły chłonne o charakterze odczynowym owalne z wyraźną zatoką,TSH - 0,23. Kobieta lat 40

Redakcja abcZdrowie

Witam,

miąższ zdrowego gruczołu tarczowego powinien być jednorodny – ogniska zapalne o obniżonej echogeniczności wskazują prawdopodobnie na obecność guzków. Zmniejszona, niejednorodna echogeniczność może również wskazywać na immunologiczne zapalenie tarczycy, czyli chorobę Hashimoto.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca-hashimoto-przyczyny-objawy-leczenie-dieta.

Wynik badania USG powinna Pani skonsultować z endokrynologiem, ponieważ również poziom TSH nie jest prawidłowy – może wskazywać na nadczynność gruczołu tarczowego i zdecydowanie wymaga dalszej diagnostyki – wskazane byłoby oznaczenie hormonów fT3 i fT4, a także poziomu przeciwciał anty-TPO i anty-TG.

Jeśli jest Pani zainteresowana, więcej informacji na temat USG tarczycy odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/usg-tarczycy-jak-wyglada-wyniki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.