Jak ocenić ten wynik MR u 47-latki?

Dzień dobry, bardzo proszę o interpretację wyniku MR. Lordoza szyjna spłycona. Zmiany zwyrodnieniowe tego odcinka kręgosłupa pod postacią drobnych osteofitów na przednich, bocznych i tylnych krawędziach trzonów kr. Zmiany zwyrodnieniowe w stawach m/k i unkowertebralnych. Krążki m/k C4/C5 i C6/C7 wykazują pośrodkowe protruzje na ok. 2 mm z niewielkim uciskiem worka oponowego. Krążek C5/C6 wykazuje pośrodkowo-prawoboczną protruzję na ok. 3,5 mm - uciska worek oponowy oraz sznur przedni rdzenia kręgowego po str. prawej. Poza tym krążki m/k tego odcinka kręgosłupa bez istotnych przepuklin. W poziomie lewego kąta mostowo-móżdżkowego po str lewej możliwy kręty przebieg nn. czaszkowych- do oceny w MR głowy. Wizyta u neurochirurga dopiero w sierpniu. Czy można z tym spokojnie poczekać czy raczej powinnam to skonsultować szybciej? Kobieta lat 47
KOBIETA, 48 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Nie wspomniała Pani, z jakiego powodu było wykonywane badanie rezonansu magnetycznego odcinka kręgosłupa. To istotne informacje, gdyż każdy wynik badania należy rozpatrywać całościowo wraz z obecnymi dolegliwościami.

W pierwszej kolejności zalecamy Pani stacjonarną konsultację u lekarza neurologa, który po dokładnie przeprowadzonym badaniu przedmiotowym i podmiotowym oraz analizie wyniku rezonansu zdecyduje o dalszych krokach postępowania.

Biorąc pod uwagę przedstawiony wynik badania rezonansu można by stwierdzić, że wyodrębniono zmiany zwyrodnieniowe w obrębie odcinka szyjnego. Uchwycone osteofity mogą powodować silniejsze dolegliwości bólowe oraz ograniczać zakres ruchu.

Główną przyczyną takich zmian mogą być między innymi choroby reumatyczne, nadwaga, siedzący tryb życia, noszenie ciężkich przedmiotów, a także czynniki genetyczne.

Protruzja krążków międzykręgowych wskazywać może na zmiany zwyrodnieniowe, dające mniejsze dolegliwości, jak przepuklina.

Prawdopodobnie niezbędna może okazać się właściwa rehabilitacja, obejmująca przede wszystkim terapię manualną, masaż leczniczy oraz laseroterapię.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/protruzja-krazka-miedzykregowego

https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-kregoslupa-szyjnego

https://portal.abczdrowie.pl/kregoslup-szyjny

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.