Jak ocenić wynik TK zatok u 43-latki?

Miałam TK zatok i oto mój wynik. Przyścienne zgrubienia śluzówki zatok szczękowych i okolicy ujścia zatok klinowych. Ujścia zatok klinowych niedrożne poza tym kompleksy ujściowo -przewodowe drożne . Korzenie zębowe wnikają do światła zatok szczękowych .Kanał sitowy przedni obustronnie przebiega w przegrodach kostnych poniżej stropu sitowia. Rowki węchowe P 7.9mm L 6.7mm. Proszę o interpretacje.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Nie napisała Pani, z jakiego powodu było wykonywane badanie tomografii komputerowej zatok. Czy występują objawy świadczące o przewlekłym stanie zapalnym, jak: ból i rozpieranie w okolicach twarzoczaszki, katar, zaleganie gęstej wydzieliny i częste infekcje górnych dróg oddechowych?

W pierwszej kolejności zalecamy Pani stacjonarną konsultację z lekarzem laryngologiem, aby po analizie wyniku tomografii komputerowej zdecydował o dalszym postępowaniu i ewentualnym leczeniu.

Biorąc pod uwagę przedstawiony opis badania obrazowego można by stwierdzić, że wyodrębniono zgrubienia w błonie śluzowej zatoki szczękowej, co mogłoby wskazywać na torbiele. Ich rozwój może wynikać z częstych infekcji zatok.

Ponadto uchwycono niedrożność ujścia zatok klinowych. Mogłoby to świadczyć o przewlekłym stanie zapalnym i zaleganiu wydzieliny. Specjalista zdecyduje, czy takie zmiany kwalifikują się już do zabiegu chirurgicznego.

Dodatkowo można by było przeprowadzić konsultację z chirurgiem szczękowym odnośnie wnikania korzeni zębowych w okolice zatok szczękowych.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/torbiele-w-zatoce-szczekowej-przyczyny-objawy-i-leczenie https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok

https://portal.abczdrowie.pl/torbiele-retencyjne-zatoki-szczekowej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.