Jak poradzić sobie z depresją w młodym wieku?

Witam. Bardzo się martwię, mam depresję a przez mojego chłopaka to się pogłębiło. Wyznał mi wczoraj że raz na jakiś czas chodzi z którąś z koleżanek na kawę itd. Za każdym razem z inną a jest tych koleżanek kilka . Nawet z była dziewczyną się umówił. Trzymał to w tajemnicy bo jestem zazdrosna . Jest mi przykro, bo mówiłam mu kiedyś że nie chce aby się umawiać z innymi a on i tak zrobił co chciał . Jego mama mówi że to normalne i ma prawo się z nimi umawiać a ja nie wiem co już o tym sądzić. Jeśli będę mu na to pozwalać to już niedługo pewnie będzie chciał pozwolenie na zdradę.

Jeśli rzeczywiście ma Pani depresję- warto zgłosić się do lekarza psychiatry i psychologa oraz rozpocząć leczenie w tym psychoterapię. Jeśli natomiast bardziej jest to kryzys i obniżenie nastroju związane trudnościami relacyjnymi w związku, warto skupić się na zmianie. Spokojna rozmowa z chłopakiem, wyjaśnienie, jakie uczucia i emocje wywołują w Pani jego wyjścia, co jest w tym dla Pani trudnego, jak wyobraża sobie Pani Wasz związek (co jest dla Pani wartością priorytetową, co jest akceptowalne, a co absolutnie niedopuszczalne), a także zapytanie partnera o to samo, pozwoli ustalić zasady panujące w Waszym związku i granice. Ważne, by taka rozmowa odbyła się w przyjaznej atmosferze (nie w kłótni) i została zaaranżowana bez emocji zanim wydarzy się coś trudnego. Zachęcam także do przyjrzenia się temu, czy oboje macie podobną motywację do utrzymania związku, a także zaangażowanie w relację. Szczególnie jeśli motywacja jest różna (jednej stronie zależy bardziej) warto uważać, by nie wpaść w pułapkę braku granic.

Dobry Wieczór Pani,

Po uważnym przeczytaniu Pani relacji, pojawiło się u mnie pytanie, gdzie Pani jest w tej relacji?

Mam takie poczucie, że godzi się/przyjmuje Pani do wiadomości, to co (raczej) trudno Pani zaakceptować...?
Partnerstwo/związek jest możliwy, gdy obie strony Partnerów są otwarte na potrzeby Partnera i jest gotowość, by na te potrzeby wzajemnie odpowiadać (w miarę realnej możliwości).
Aby tak się zadziało, wymaga to zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń, rozumienia, komunikacji i skupienia na tym co w związku ważne dla obu Partnerów.

Zaprezentowała Pani (w poście) wizerunek Partnera, który (mało) odpowiada na Pani potrzeby.
Zachęcałabym Panią, by zadała sobie samej pytania:
1. Dlaczego jest Pani w tym związku
2. Co daje Pani ta relacja?
3. jaką ma dla Pani wartość?
4. Czy w tej relacji rozwija się Pani, rozkwita?
5. Czy takiego partnerstwa Pani dla siebie oczekuje?
6, Czy czuje się Pani ważna/kochana?

Ważnym jest, by sama Pani sobie odpowiedziała na powyższe pytania, "bez pudru i różu"...
Czasami trzeba podjąć trudną, szczerą rozmowę z Partnerem, komunikując brak zgody na to, co dotychczas, do czego Panią zachęcam.
Albo też o zakończeniu relacji, która nie służy..., po to by pójść dalej.

Zachęcałabym Panią do kontaktu z psychologiem, by mogła Pani sięgnąć po potrzebne Pani wsparcie.

Gdyby miała Pani życzenie rozmowy ze mną, zapraszam do kontaktu via Skype.

Życzę Pani tylko satysfakcjonujacych i wartościowych wyborów,
irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605