Jak poradzić sobie z własnymi lękami podczas ciąży?

Dzien Dobry, Jestem w 14 tygodniu ciąży, od kilku lat borykam się z zdiagnozowaną nerwicą lękową. Zawsze chcieliśmy z mężem dwoje dzieci. Syn ma już 13 lat, ja odwlekalam podjęcie decyzji o ciąży ze względu ja moje dolegliwości. Dwa lata temu odstawilam Asentre aby moc podjąć decyzje o dziecku. Ciągle jednak bardzo się bałam że nie poradzę sobie 2 ciąży nie mając możliwości brania żadnych leków. Decyzja zapadła i przy pierwszym podejściu na teście okazało się że jestem w ciąży. Przyznam się, że wpadłam w panikę że nie dam rady że jestem teraz odpowiedzialna na jeszcze jedną osóbkę. Wstaje rano i od razu mam myśli: że jest to dla mnie chyba za duże wyzwanie odpowiedzialność, żebym od nawału tych myśli i tego strachu niezwariowała, jak ja sobie dam radę, że sama ni3 wiem czego ia chciałam i czego chcę. Te myśli towarzyszą mi przez większość dnia. Chce mi się wtedy płakać, dlaczego nie mogę się cieszyć z tego że jestem w ciąży. Jak nie mogłam ze strachu podjąć decyzji żeby podjąć decyzję o ciąży to dołowałam się że jestem do niczego że nie mogę przez swoje dolegliwości mieć drugiego dziecka. I tak nie dobrze i tak. Proszę o opinnie czy, to już depresja jak z tym wszystkim dać sobie radę, czy jest to niebezpieczne. Kobieta 38 lat.

Szanowna Pani,

zaburzenia lękowe skutecznie leczy się psychoterapią poznawczo - behawioralną, leki niwelują tylko objaw, nie lecząc przyczyny, w związku z tym po odstawieniu problem się nawarstwia. Zalecane jest dla Pani wsparcie psychoterapeutyczne, z pomocą specjalisty będzie mogła Pani cieszyć się ciążą i oczekiwać na narodzenie upragnionego dzidziusia. Syn ma 13 lat, jest w fazie adolescencji, jest to proces rozwojowy, faza integracji z rówieśnikami, jednak potrzebne jest wsparcie i zrozumienie rodziców, proszę o tym pamiętać.

Pozdrawiam serdecznie

Szanowna Pani,

Dziękuję za szczegółowy opis sytuacji. Rzeczywiscie, z Pani opisu wynika, że decyzja o ciąży była dużym wyzwaniem i towarzyszyło Pani wiele wątpliwości. To zupełnie naturalne, że w takim przypadku przeżywa Pani obecnie dużo stresu i napięcia. Nie odznacza to jednak, że musi tak być. Zdecydowanie zalecam poszukanie dla siebie odpowiedniego wsparcia.
Odpowiedzi na pytanie „czy to już depresja” będzie Pani w stanie udzielić jedynie lekarz specjalista - psychiatra. Niezależnie od diagnozy jednak, przezywany przez Panią stres i niepokoj wymaga wsparcia innego specjalisty - psychoterapeuty. Odpowiednio wcześnie podjęta psychoterapia będzie ogromnym wsparciem; pomoże w redukcji stresu oraz leku i nauczy innego spojrzenia na zaistniała sytuacje. Sugeruje Pani poszukanie specjalisty który praktykuje psychoterapię poznawczo - behawioralną. Jest to podejście nastawione na szybkie rezultaty i posiadające udokumentowana skuteczność w przypadku leczenia zarówno depresji jak i zaburzeń lekowych. Życzę Pani powodzenia!