Jak poradzić sobie z wysuszonymi ustami?

Czy można stosować Protopic na usta? Od wielu miesięcy mam wysuszone usta, swędzące. Raz już doszło do pęknięć. Mam AZS od urodzenia, głównie na dłoniach. Moje dłonie od dziecka wyglądają jak dłonie babci. Teraz na ustach robi mi się to samo. Jestem załamana. Nie wiem jakie maści można stosować na usta. Wiem, że steryd odpada, mam jeszcze protopic ale też jak czytam to raczej się nie nadaje na usta. Czy jest jakikolwiek lek, który mogę nakładać?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Protopic to maść wydawana na receptę, w związku z tym decyzję o zastosowaniu tego leku powinien podjąć Pani lekarz prowadzący, który zajmuje się leczeniem AZS.

W celu łagodzenia dolegliwości przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, pijąc przynajmniej 1,5 litra wody dziennie. Ważne jest również intensywne natłuszczenie okolic ust preparatami, które są dostępne w aptekach, również bez recepty. Zaleca się stosowanie łagodnego środka antyseptycznego, np. olejku z drzewa herbacianego. Jeżeli mimo odpowiedniego natłuszczenia problem w dalszym ciągu będzie występował konieczna może okazać się wizyta u dermatologa, który wdroży skuteczne leczenie.

Proszę również zwrócić uwagę, aby stosowane przez Panią kosmetyki nie zawierały w swoim składzie sztucznych aromatów zapachowych i alkoholu, co niestety może tylko pogłębić problem suchych ust.

Więcej na temat pielęgnacji suchych ust może Pani przeczytać na stronie:

https://uroda.abczdrowie.pl/spierzchniete-usta

Poniżej znajdują się również linki do odpowiedzi specjalistów na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problem-z-pekajacymi-kacikami-ust

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-skutecznie-walczyc-z-nawrotem-azs

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.