Jak poradzić sobie ze stresem w ciąży?

Witam. Jestem prawie w 18 tygodniu ciazy. Niestety kilka dni temu zmarla moja mama. Jestem w zalobie. Nie widzialam jej dobre 5 miesięcy, lezaka w szpitalu, nie było odwiedzin. Nie wiem jak mam sobie poradzić. Czy stres i nerwy nie będą szkodzić dziecku? Czy nie bedzie mialo pozniej problemow? Jak sobie radzić?

Dzień dobry, bardzo mi przykro z powodu Pani straty. Emocje, które Pani towarzyszą, są naturalne i trudno je "wyłączyć " tylko dlatego, że jest Pani w ciąży. Warto jednak zadbać o spokój, o myślenie, które zapewni Pani i dziecku wiarę w to,że Pani Mama czuwa teraz nad Waszym bezpieczeństwem. Stres i nerwy udzielają się maluszkowi i może Pani odczuwać np. mocniejsze ruchy dziecka. Nie jest powiedziane, że Pani dziecko będzie rozwijać się gorzej z powodu straty,ale może być mniej odporne na obciążenia emocjonalne, jeśli nie zadba Pani o siebie. Życzę bezpiecznego rozwiązania, a jeśli będzie Pani miała ochotę się skonsultować, możemy porozmawiać także on-line. Pozdrawiam serdecznie, Dominika Wieland-Lenczowska

Witam Panią,

Śmierć bliskiej osoby jest zawsze wstrząsającym przeżyciem,

któremu zwykle towarzyszy dezorientacja, smutek, płacz, gniew,

lęk, poczucie winy, osamotnienia, poczucie przytłoczenia,

poczucie nieszczęścia, rozdrażnienie i wiele innych przykrych

uczuć i emocji nad którymi trudno zapanować.

Ogromny żal, smutek i silne przeżycia związane ze śmiercią

bliskiej osoby sprawiają, że ciało również reaguje na ten stan różnymi

dolegliwościami.

Pogodzenie się ze stratą bliskiej osoby zawsze wymaga czasu.

Ważne jest, żeby w tym bólu nie pozostawała Pani zupełnie sama.

Wiem, że to trudne, ale proszę nie stronić od rodziny, przyjaciół i znajomych.

Zachęcam też Panią do podjęcia terapii psychologicznej.

Terapeuta pomoże Pani odnaleźć się w tej nowej, bolesnej,

bardzo trudnej dla Pani sytuacji, odzyskać spokój, równowagę

wewnętrzną i radość życia.

Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl