Jak postąpić przy zmianie tabletek?

Biorę tabletki antykoncepcyjne przyjmowane w schemacie 24+4 już od ponad roku. Mam zamiar je zmienić. Do lekarza wybieram się w następny piątek. Opakowanie tabletek kończy mi się w środę. W czwartek powinnam zacząć nowe opakowanie. Ale nie wiem czy mam zaczynać, bo możliwe, że w piątek lekarz przepisze mi inne tabletki. W związku z tym, czy mogę zrobić jeden dodatkowy dzień przerwy? I nie zaczynać nowego opakowania dotychczasowych tabletek w czwartek, tylko ewentualnie w piątek zacząć brać nowe tabletki?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przy zmianie tabletek antykoncepcyjnych bezpieczniej jest nie robić przerwy i zacząć nowe opakowanie bezpośrednio po ostatniej aktywnej tabletce poprzedniego. Można zmieniać tabletki z zachowaniem przerwy, gdy tabletki, na które Pani zmienia, są dwuskładnikowe (zawierają estrogen). Jednak bezpieczniej będzie tej przerwy nie robić.

Przy tabletkach przyjmowanych w schemacie 24+4 pozostaje dodatkowo kwestia, czy można wydłużyć czterodniową przerwę do większej liczby dni, jeśli przy innych tabletkach przerwa jest dłuższa i ochrona pozostaje zachowana. Tabletki te zawierają te same hormony w tej samej ilości, co dostępne na rynku tabletki przyjmowane w schemacie 21+7, dlatego ochrona powinna być zachowana przy wydłużeniu przerwy.

Podsumowując, jeśli zamierza Pani zmienić tabletki na inne dwuskładnikowe, to wydaje mi się, że można wydłużyć przerwę o jeden dzień, bez narażania skuteczności antykoncepcyjnej tabletek. Bezpieczniej będzie jednak nie wydłużać przerwy, a tabletki zmienić po następnym skończonym opakowaniu tabletek 24+4, bez robienia przerwy, czyli bez brania czterech tabletek placebo.

Pozdrawiam serdecznie!