Jak powinnam się leczyć?

Witam!

Przedstawię dokładnie swoją sytuację, aby otrzymać z nadzieją, że otrzymam wyczerpującą odpowiedź. Mam 35 lat. W wieku 13 lat zachorowałam na Epiphyseolysis capitis femoris sin repozycja przemieszczenia zespolenie drutami Kirschnera. Po leczeniu wydawało się być wszystko w porządku (tak mnie zapewniono) do urodzenia drugiego dziecka, zaczęłam mieć silne bóle kręgosłupa. Po RTG okazało się esowate skrzywienie kręgosłupa większego stopnia lewostronne z dużą rotacją trzonów na pograniczu piersiowo-lędźwiowym ze szczytem na L1-L2 oraz mniejsze prawostronne w odcinku piersiowym ze szczytem na Th9-Th10 bez rotacji trzonów oraz prawostronne skrzywienie kręgosłupa piersiowego. Wysłano mnie do sanatorium i powiedziano, że nic tu zrobić się nie da tylko rehabilitacja w sanatorium powiedziano, że noga po operacji jest krótsza, od tego skrzywił sie kręgosłup, o czym nie miałam pojęcia. Rozpoznania z sanatorium to skrzywienie kręgosłupa TH-L ze znaczną rotacją kręgów, stan po operacyjnym leczeniu choroby Perthesa stawu biodrowego lewego, koślawość stawu kolanowego lewego.

Od tamtej pory minęło sporo czasu, gdyż nie miałam czasu zajmować się sobą. Miałam problemy zdrowotne z dzieckiem i ból trochę ustąpił na tyle, że mogłam w miarę normalnie funkcjonować od czasu do czasu rehabilitacja. Dziś bardzo boli mnie kręgosłup, lekarka zleciła RTG biodra; zwyrodnienie wyciągnięcia na krawędziach stawowych w lewym stawie biodrowym z przeciążeniową sklerotyzacja panewki. Jednoznacznych cech zwężenia szpary stawowej nie widać. Moje pytanie brzmi, czy jest możliwość leczenia tych schorzeń? Czy można jakoś poprawić mój stan? Drugie pytanie, czy mam szanse na otrzymanie renty socjalnej? Chciałabym iść do pracy, ale to jest nie możliwe, gdyż wykonując czynności domowe ból jest tak silny, że później pół dnia leżę na podłodze na twardej powierzchni. Lekarz rodzinny zapisał mi lek przeciwbólowy olfen, ale go tylko wtedy gdy już naprawdę nie mogę wytrzymać.

Proszę o odpowiedź.

Witam serdecznie!

Pani schorzenia są przewlekłe i niestety wymagają z Pani strony systematycznej pracy nad sobą w formie rehabilitacji opartej głównie na regularnych ćwiczeniach fizycznych. Powinien to być Pani stały trening wykonywany minimum 3 razy w tygodniu przez 30 minut. Dobór ćwiczeń z pewnością został dobrany podczas niejednej rehabilitacji - i niestety to jest główna metoda która może Pani pomóc w zmniejszeniu dolegliwości, oraz co ważniejsze w zapobieganiu powstawania dalszych zmian. Na podstawie opisu zdjęcia stawu biodrowego raczej nie kwalifikuje się Pani do operacji, ale aby to ostatecznie potwierdzić konieczne jest wykonanie badania lekarskiego - proszę skonsultować się z ortopedą. Jeżeli chodzi o stosowanie leków przeciwbólowych, to tak jak to Pani robi, powinny być one stosowane objawowo, kiedy jest to niezbędne. Proszę pamiętać również o zastosowaniu leków osłonowych na żołądek. Jeżeli chodzi o świadczenia rentowe, to oczywiście może Pani spróbować ubiegać się o rentę - w tym celu proszę zgromadzić dokumentację medyczną, poprosić prowadzącego ortopedę lub ewentualnie lekarza rodzinnego o wypisanie wniosku. O przyznaniu świadczenia decyduje komisja.

Pozdrawiam