Jak pozbyć się takich zmian skórnych?

Część Próbuje zwalczyć od paru miesięcy trądzik ( krosty), który zawsze układa się w tej samej linii - pod kościami policzkowymi, jest w tym samym miejscu. Są to krosty wypełnione ropą. Moja skóra nie jest problematyczna, nie miałam nigdy trądziku w tym miejscu ( ewentualnie pojedyncza krosta raz na rok). Od paru miesięcy palę też papierosy ( główne podejrzenie). Mam też uczulenie na brązer ( ale nie używam go od miesięcy ) zawsze po jego użyciu obsypuje mnie w tym miejscu ale na chwilę a potem znika. W czasie okresu trądzik się zwiększa. Innym podejrzeniem jest alergia, uczulenie może na kosmetyki jedzenie. Źle się czuje po kawie (mam lekka nietolerancję). Pomocy :((( co to jest ? Do kogo się udac ? I jak to zwalczyć ?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, że towarzyszy Pani ta uciążliwa przypadłość, która na pewno obniża komfort w codziennym funkcjonowaniu.

Z opisu Pani dolegliwości, można by wywnioskować, że stany zapalne skóry twarzy w postaci trądziku mogłyby wynikać ze zmian hormonalnych, zachodzących w Pani organizmie. Kolejnym czynnikiem, który również w pewnym stopniu może wpływać na problemy skórne jest nieodpowiednia dieta, bogata w węglowodany oraz produkty mleczne i smażone.

W pierwszej kolejności prawidłowo byłoby wykonać badania hormonalne tarczycy oraz żeńskich hormonów płciowych, a także określenie poziomu insuliny i glukozy w surowicy krwi.

Następnie należałoby przyjrzeć się prawidłowej pielęgnacji skóry twarzy, poprzez dobór właściwych kosmetyków, najlepiej z prostym i delikatnym składem, bez parabenów oraz substancji zapachowych.

Z racji odległości, trudno jest określić precyzyjnie przyczynę tworzenia się zmian skórnych. Zalecamy konsultację z lekarzem dermatologiem oraz endokrynologiem. Specjalista po przeprowadzeniu odpowiedniej diagnostyki będzie mógł wdrożyć leczenie, aby zminimalizować Pani problem.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-skory-typowe-objawy

https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-tradziku

https://portal.abczdrowie.pl/tradzik-pospolity

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.