Jak przełamać w sobie lęk przed nabywaniem nowych umiejętności?

W jaki sposób 40 letni mężczyzna, któremu brakuje umiejętności praktycznych, może to, w takim wieku nadrobić? Jak przełamać w sobie lęk, przed tym, że mi się nie uda przyswoić takiej, czy innej umiejętności praktycznej? Czy to w ogóle możliwe? Czy taki facet może być w związku? Czy brak zaradności, wyklucza takiego człowieka z myślenia o związku?

Opisane przez Pana trudności mogą sugerować trudności relacyjne czy zahamowania społeczne, niepewność siebie, lęk przed porażką czy zaniżoną samoocenę. Zachęcałabym do podjęcia konsultacji z psychologiem, psychoterapeutą. Wspólnie przyjrzycie się głębszym źródłom zaburzeń (nie tylko ich zewnętrznym oznakom), a także sposobom na zmianę, zbudowanie pewnej, adekwatnej samooceny i kompetencji społecznych. Wiek nie stanowi przeszkody w takim sensie, że zmiana możliwa jest w każdym wieku- najwięcej zależy od motywacji i zaangażowania w proces terapeutyczny.