Jak przezwyciężyć lęk chodzenia do lekarza?

Witam. Boję się chodzić do lekarza. Gdy tylko pomyślę, że musiałabym iść na badania ogarnia mnie paniczny lęk. Dodam, że w przeszłości często przebywałam w szpitalach, ze względu na wadę serca i byłam dosyć chorowitym dzieckiem. Teraz mam 20 lat i u kardiologa na kontroli mojego serca byłam ponad 2 lata temu. Nie mogę się jednak zmusić do tego, żeby iść na badanie, zawsze znajdę jakąś wymówkę.. Jak przezwyciężyć tą niechęć? Proszę o pomoc..

Zaburzenia lękowe wynikają z wczesnych doświadczeń. Można je przepracować (wygasić lęk) różnymi metodami (np desenytyzacją, analizą lęku w gabinecie psychologa itp). Na początek zachęcałabym do spotkania z psychologiem, przyjrzenia się problemowi i ustalenia możliwości leczenia. Im szybciej podejmie Pani kroki, tym szybciej pozbędzie się Pani lęku i będzie mogła właściwie zadbać o swoje zdrowie.

Witam,
zapewne warto byłoby się przyjrzeć przekonaniom, które stoją za tym niepokojem, zadać sobie pytanie co oznaczają dla Pani badania. Samodzielnie może to być trudne jednak z powodzeniem można to zrobić z gabinecie psychoterapeuty. Wystarczyłyby zapewne konsultacje. W razie dodatkowych pytań czy wątpliwości proszę o bezpośredni kontakt. Pozdrawiam.

Witam, Pani lęki dotycząc u lekarzy związane są z rozłąką dziecka przebywającego w szpitalu z rodzicami. Dzieci, które są w szpitalach są bardzo samotne, tęsknią do rodziców, ograniczone są też ruchowo i nie mają możliwości bawienia się wg swoich potrzeb. Wytwarza się dziwne napięcie emocjonalne związane z lękiem, bólem i samotnością. Nic dziwnego że dzisiaj boi się wizyt u lekarz. Jest Pani dorosłą osobą i zdrową, więc warto pójść do kontroli, tylko do kontroli lekarskiej. To niczym nie grozi a pomaga i daje poczucie bezpieczeństwa. Proszę jak najszybciej pójść do lekarza. Warto.
Pozdrawiam, Alicja Maria Jankowska http://www.psychoterapie-szczecin.pl/