Jak się pozbyć poczucia winy z racji choroby psychicznej?

Jak się ppzbyć poczucia winy z racji choroby psychicznej? Cierpię na shizofrenię paranoidalną. Mam takie wrażenie, źe sama sobie na chorobę zapracowałam! Niehigienicznym trybem życia! Drugim problemem jest brak koordynacji psychoruchowej, co przekłada się na brak poczucia własnej wartości. Za co mogę mieć poczucie własnej wartości?

Niestety nie mam dla Pani dobrej wiadomości, nie ma prostej recepty na "pozbycie się" poczucia winy i poprawę samooceny. Aby uzyskać zmiany jakich Pani potrzebuje wskazana jest systematyczna praca nad sobą. Zachęcam Panią do podjęcia współpracy z psychologiem, zważywszy iż choruje Pani na schizofrenię paranoidalną. Życie z tą chorobą nie jest łatwe i potrzeba nauczyć się tego jak traktować samą siebie i jak być dla siebie dobrą. Zachęcam też do łagodności dla siebie, do zauważania dobrych rzeczy, które dzieją się wokół, do dostrzegania swoich zalet, tego co wychodzi Pani dobrze, do nagradzania siebie za to co wyjdzie Pani w życiu, za najdrobniejsze życie. Zachęcam też do dzielenia się troskami z kimś bliskim. Są to rady, których mogę udzielić na odległość, nie znając Pani i wyobrażając sobie Pani świat na podstawie kilku zdań.
Agnieszka Lipińska

Witam,

zachęcam Panią do podjęcia terapii. Praca z psychologiem mogłaby Pani pomóc podnieść samoocenę. Z pewnością ma Pani cechy, umiejętności warte docenienia, ale zapewne skupia się Pani na tych, które się Pani nie podobają – i tutaj praca z psychologiem mogłaby bardzo pomóc.
Nie ma sensu wracać do przeszłości. Swoje wnioski na pewno Pani wyciągnęła sama, a samej przeszłości nie da się zmienić. Zachęcam Panią natomiast do skupienia się na tym co może Pani zrobić dzisiaj/jutro – przyszłość to jest zdecydowanie coś, na co ma Pani bardzo duży wpływ.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel
http://www.nietylkochwile.pl/pl/psycholog-online,3.html