Jak szybko można starać się o dziecko po poronieniu i łyżeczkowaniu jamy macicy?

Witam! W 20 tygodniu ciąży (8 listopada) odeszły mi wody i miałam wywołany poród (dziecko nie żyło). Lekarz powiedział, że przyczyną była infekcja pochwy i o tym świadczył wysoki poziom CRP - 20. Łożysko było wydobyte instrumentalnie i miałam łyżeczkowanie. Do dziś, tj.17 listopada, delikatnie plamię, a ponadto test owulacyjny wychodzi pozytywnie. Czy w związku z tym wszystko wróciło do normy i czy mogę zacząć staranie o dziecko? Czytałam, że po łyżeczkowaniu i porodzie najpierw występuje owulacja. Czy są jakieś przeciwwskazania do ponownej, szybkiej ciąży? Bardzo proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Dodatni wynik testów owulacyjnych związany może być z utrzymywaniem się pewnego poziomu betaHCG w Pani krwi. Hormon ten, pochodzący z łożyska, ma budowę podobną do LH, wykrywanego przez testy ciążowe. Pierwsza owulacja po poronieniu występuje zwykle po ok. 4-6 tygodniach od zakończenia krwawienia. Teoretycznie mogłaby Pani już wtedy zajść w ciążę. Lepiej jednak odczekać nieco dłużej, co najmniej 3-4 cykle, tym bardziej, że musi Pani wyleczyć infekcję w drogach rodnych, zanim dojdzie do poczęcia. Ostatecznie zielone światło da Pani w odpowiednim momencie Pani lekarz ginekolog, który dokładnie zna Pani historię i będzie Panią mógł zbadać.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!