Jak wysokie jest ryzyko ciąży w takiej sytuacji?

Witam, zapomniałam wziac dwóch tabletek antykoncepcyjnych (2 i 3 dzień). Zorientowałam się 4 dnia i wtedy wzielam dwie dawki na raz. 5 dnia również wzielam 2 dawki w celu nadrobienia tych zaległych. Do stosunku nie doszło w tydzień poprzedzający ale stosunek przerywany był akurat w 3 i 4 dniu. Jakie jest ryzyko ciąży? Nadal mam przyjmować tabletki do końca opakowania i co z 7 dniowa przerwa ? Dodatkowo obecnie w 7 dniu mam bole podbrzusza i zwiększa ilość śluzu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety pominięcie aż dwóch tabletek skutkuje przerwaniem ciągłości antykoncepcji hormonalnej. Stąd zapewne bóle podbrzusza i zwiększona ilość śluzu – w przypadku gdy odległość czasowa między tabletkami wynosi ponad 24 godziny, wskazana jest wizyta u ginekologa.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/pominieta-tabletka-antykoncepcyjna.

W takim wypadku, jeżeli ginekologa zadecyduje o kontynuowaniu stosowania pigułek, powinna Pani pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu do końca opakowania. Stosunek, o którym Pani wspomina niesie za sobą ryzyko zapłodnienia, choć niestety nie sposób ocenić tego z całą pewnością. Proszę jednak pamiętać, że w takiej sytuacji konieczne będzie odstawienie pigułek jak najszybciej.

Być może przydatny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-a-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.