Jak zabrać się za skuteczne odchudzanie?

Dzień dobry, mam 19 lat waże 95 kg przy wzroście 181 cm. Jak wiadomo jest to nadwaga, której chciałbym się pozbyć. Motywacje mam, nie wiem tylko jak zacząć, jak jeść oraz ile wysiłku fizycznego włożyć do osiągnięcia tego celu. Moim celem jest schudnąć tak około 20 kilo aby ważyć 75 albo i 70 kg. Ogólnie to jem typowe polskie potrawy takie jak: pierogi, kotlet schabowy, ziemniaki, rosół, gołąbki czasem wyjdę z kolegami na kebaba. Niestety potrawą tym towarzyszy duża ilość tłuszczu. Dlatego też proszę o poradę, gdyby była taka możliwość, gdyż determinacji mi nie brakuje, a jedynie problem w zaczęciu całego etapu chudnięcia moim zamiarem jest ćwiczyć mięśnie bicepsa oraz klatki piersiowej. Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedź.

Mgr Anna Pujanek Dietetyka, Leszno

Dzień dobry, aby wskazać błędy żywieniowe należałoby przeprowadzić wywiad żywieniowy, analizę dzienniczka żywieniowego oraz oszacować zapotrzebowanie energetyczne. W tym celu najlepiej zgłosić się do dietetyka, który wskaże kierunek działania i pomoże przygotować racjonalny program redukujący masę ciała. Jeśli woli Pan działać sam, może Pan na początek poprowadzić dokładny dzienniczek żywieniowy i stopniowo wprowadzać zdrowe nawyki - prawidłową podaż wody, regularne posiłki, udział w diecie owoców i warzyw. Dobrze byłoby również wyeliminować z diety wysokoprzetworzone oraz bardzo tłuste potrawy. To mogą być małe zmiany - np. zamiast smażonego kotleta schabowego może Pan przygotować upieczony schab, a zamiast kebaba sięgnąć po zdrową sałatkę z pieczonym lub gotowanym mięsem. Sugerowałabym również treningi uwzględniające każdą grupę mięśniową. Z pewnością łatwiej zacząć i prowadzić program odchudzający pod okiem specjalisty, jeśli jednak zdecydował się Pan na samodzielne odchudzanie, to najważniejsze to po prostu zacząć i kierować się informacjami z rzetelnych źródeł. Pozdrawiam