Osoba Witam. Chciałam zpaytać: czy na początku ciąży temperatura ciała wzrasta, jak to się klaruje? A drugie pytanie: jak rozpoznać ciążę, zażywając tabletki antykoncepcyjne? Moje trzecie pytanie: czym może być spowodowany ból jajników i czasem pod żebrami, także pleców i zaraz pod kościami miednicy, po bokach? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Redakcja abcZdrowie 79
Redakcja abcZdrowie Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Witam!

Wzrost temperatury ciała  o około 0,5º C u kobiety w drugiej połowie cyklu spowodowany jest działaniem progesteronu. Hormon ten ma wysoki poziom także podczas ciąży. Pyta Pani, jaka może być temperatura u kobiety w ciąży zażywającej pigułki... W przypadku ciąży, temperatura ciała może być wyższa o 0,5º C względem temperatury ciała na początku cyklu u kobiety niezażywającej pigułek. Jednak dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne także zawierają analogi progesteronu, które także mogą podwyższyć nieco temperaturę ciała... 

Ciążę można rozpoznać wykonując test ciążowy lub podczas wizyty u lekarza. Przesłanką do tego działania może być brak krwawienia podczas 7-dniowej przerwy.

Co do bólów, które Pani opisuje, to mam za mało informacji, żeby coś stwierdzić... Proszę wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu. Zbierze on wywiad i spyta o okoliczności bólu, itd.

Pozdrawiam!

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Ginekologia – Profilaktyką i leczeniem chorób wyłącznie żeńskiego układu płciowego zajmuje się ginekologia. Problemy ginekologiczne obejmują zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcję, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, badania piersi, anorgazmię, problemy z ciążą, nadżerki czy zapalenia przydatków.
  • Planowanie ciąży – Planowanie ciąży pozwala zwiększyć szanse na urodzenie zdrowego dziecka. W Polsce w większości przypadków kobiety dowiadują się, że są w ciąży około miesiąca lub dwóch od zapłodnienia. Oznacza to, że jest już dość późno na przyjmowanie witamin dla kobiet ciężarnych, które zawierają np.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach