Jaka może być przyczyna tak znacznych zaburzeń okresu?

Witam,
mam 22 lata. Od jakiegoś czasu występują u mnie zaburzenia okresu. Polegają one na tym, że po paru seriach bardzo regularnych miesiączek (w marcu i kwietniu ostatniego roku okres zaczął mi się 13., w maju 14., w czerwcu 12. i w lipcu 15.), potem następuje pewne rozregulowanie tego cyklu (sierpień: 23., wrzesień - brak, październik 7., listopad 25., grudzień brak i ten rok: styczeń 17., luty 13., marzec brak, kwiecień 16.). Miesiączka trwa zazwyczaj około 5 dni, ale ta ostatnia jeszcze się nie skończyła (trwa już 22 dni). Czasem okres nie pojawia się przez 2 miesiące, ale pewien czas temu nie miałam go znacznie dłużej (chyba 5 miesięcy).
Chciałam w związku z tym zadać dwa pytania. Najpierw dodam jednak, że przy wzroście 164 cm ważę 46 kg (wg skali BMI jestem wychudzona, a do dolnej granicy odpowiedniej wagi brakuje mi ok. 8 kg). Nie czuję się jednak źle z moją masą ciała. Co prawda próbowałam i próbuję przytyć, ale efekty tych starań są marne... Prawdopodobnie wiąże się to m.in. z dobrą przemianą materii (moja mama i babcia, od strony mamy, są drobnymi osobami). Ciągle się uczę, więc czasem mam stresujące momenty (np. związane z egzaminami), ale zazwyczaj nie trwają one zbyt długo. Nie cierpię na niedostatek snu, ale bywa, że za dnia czuję się dość senna.
I pytania: jaka może być przyczyna tak znacznych zaburzeń okresu? czy jeśli zgłosiłabym się do ginekologa, to jest jakaś szansa, że nie będzie mnie badał "na miejscu", a wyśle od razu na jakiś rodzaj prześwietlenia?
Bardzo proszę o poradę i odpowiedzi.
Pozdrawiam

Witam serdecznie!

Zaburzenia miesiączkowania najczęściej mają podłoże hormonalne. Pani opis potwierdza te przypuszczenia. O ile nieregularne krwawienia można spróbować tłumaczyć stresem, to tak długie plamienia mają jakieś podłoże. Lekarz do odnalezienia przyczyny problemu musi wykonać badanie ginekologiczne, a następnie skierować Panią na odpowiednie badania. Odpowiadając zatem na jedno z pytań, nie, nie ma możliwości bezpośredniego skierowania Pani na badania. Nie będzie Pani miała także wykonywanych żadnych prześwietleń, co najwyżej USG brzucha, choć i to niekonieczne. W pierwszej kolejności zostanie skierowana Pani na badania hormonalne, które wykonuje się z krwi.

Wspomniana informacja na temat masy ciała jest bardzo istotna. Należy zastanowić się nad Pani apetytem i ogólnym stanem zdrowia. Istnieje podejrzenie, że nieregularne cykle z "wypadaniem" miesiączek spowodowane są właśnie niedowagą. Organizm może nie mieć po prostu siły do przeprowadzenia pełnego cyklu i złuszczenia błony śluzowej. Istnieje wyraźna różnica między drobną budową ciała a niedowagą.

Pozdrawiam