Jaka waga jest poprawna?

Mam 16 lat, wzrost 164 cm i ważę 60 kg. Czy ta waga jest poprawna? Zależy mi, by jak najszybciej schudnąć przynajmniej 10 kg. Co powinnam jeść? Jakie ćwiczenia wykonywać i ile?

16 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Twoje BMI wynosi 22,31, czyli waga jest prawidłowa. Powinnaś nieco skorygować swoje cele: po pierwsze chęć utraty aż 10 kilogramów wydaje się być wygórowana, a po drugie - zbyt szybkie chudnięcie spowoduje, że waga wróci, najpewniej z nawiązką. Nie powinnaś zbyt drastycznie obniżać ilości kalorii, ponieważ jesteś w okresie, kiedy organizm jeszcze się rozwija. Zastosuj zdrową dietę - 4-5 posiłków dziennie, o wartości energetycznej około 1500 kcal.

Wyeliminuj z jadłospisu cukry proste (m. in. słodycze) oraz tłuszcze nasycone, fast foody, produkty smażone. Jedz dużo warzyw i owoców, chude mięsa, wędliny. Pij dużo wody. Jeśli chodzi o ćwiczenia - aeroby lub trening interwałowy (rower, skakanka, basen, stepper, bieganie). Częstotliwość w zależności od doboru treningu- aeroby co najmniej 40 minut, ok. 5 razy w tygodniu, interwały- 5-25 minut, co 2 dzień, 3 razy w tyg. Do tego ćwiczenia na poszczególne partie ciała: ramiona , brzuch, nogi - wedle preferencji, 3-4 razy w tygodniu po około 15 minut.

Pozdrawiam