Jakie powinny być wartości ciśnienia tętniczego?

Dzień dobry Moja mama 63 lata ostatnio miała mierzone w gabinecie lekarskim ciśnienie. Na codzień ma niskie rzędu 90/60. W gabinecie miała 80/50 w pozycji siedzącej i 110/80 w pozycji leżącej. Dlaczego tak się dzieje ? Czytam wszędzie, że powinno być odwrotnie. Pozdrawiam

Lek. Katarzyna Szymczak

Spadek ciśnienia po pionizacji (w tym przypadku z pozycji leżącej do siedzącej) jest częstym zjawiskiem u osób starszych ze względu na zmiany w naczyniach krwionośnych, dlatego ostrożnie należy dobierać leki na nadciśnienie.