Jakie są możliwe komplikacje i samopoczucie po operacji laparoskopowej?

2 lata temu wykryto u mnie kamienie w woreczku zolciowym. Jednorazowo mialam silny atak i stan zapalny watroby. Od tego czasu nic sie nie dzieje. Lekarz prowadzacy namawia mnie do operacji laparoskopowej. Jakie sa mozliwe komplikacje i samopoczucie po takiej operacji? Slyszalam, ze po operacji wystepuja czesto silne bole plecow, brzucha, wzdecia. Czy mozna operowac rowniez kobiete w ciazy (w razie silnego ataku)?

Lek. Katarzyna Szymczak

Możliwa jest operacja kobiety w ciąży w przypadku silnego ataku, jednak wiadomo że ryzyko zarówno dla matki jak i dla dziecka jest podwyższone. Zabieg laparoskopowy jest mniej inwazyjny i mną mniej powikłań niż operacja otwarta. Do najczęstszych powikłań należą: dolegliwości bólowe, nudności, wymioty, wzdęcie, krwawienia. Szczegółowy opis zabiegu i powikłań przedstawi lekarz przez zabiegiem.
Pozdrawiam