Jestem nieśmiały i skryty - jak mogę z tym walczyć?

Jestem Mateusz i mam 17 lat. Chciałbym na początek napisać, że jestem człowiekiem o niskiej samoocenie (nieśmiałość, skrytość, stres, depresja). Gdy mam coś zrobić, to się tego boję, np. rozmowy z kimś w cztery oczy czy w towarzystwie. Włącza mi się jakaś blokada myśli, nie wiem, co mam powiedzieć, a jak już coś powiem, to o swoich problemach, i wtedy uważa mnie ten ktoś za gorszego i mnie olewa i zaczyna nie lubić. Albo jak ktoś każe mi coś zrobić, np. w szkole, to mi nie wychodzi. Wtedy zaczynam myśleć o sobie, przychodzą mi też dziwne myśli do głowy, np. że mi się nie uda i będą się ze mnie wszyscy śmiali. I jeszcze jedno: gdy mam jakieś śmieszne tematy w głowie, to one są zamknięte i nie chcą się otworzyć. Bardzo żałuję, dlatego przychodząc ze szkoły, jestem strasznie zdenerwowany. Zastanawiam się czasami, dlaczego tego nie zrobiłem, ale ja jestem głupi. Prosiłbym jak najbardziej o pomoc, nie chcę żadnych rad o psychologach, bo to nie warto, tylko skuteczne porady.

17 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witaj!
Dlaczego na wstępie zakładasz, że rozmowa z psychologiem nic nie da? Uważam, że da znacznie więcej niż porady na piśmie. W kontakcie bezpośrednim istnieje większa szansa, aby uściślić obraz problemu, a tym samym lepiej się do niego odnieść.
Jeśli jednak się nie zdecydujesz to spróbuj rozmowy z innymi ludźmi, z kimś z rodziny, z przyjacielem. Pomyśl też sam, co powoduje u Ciebie stres. Zastanów się i poszukaj u siebie jakichś pozytywnych cech/umiejętności/zainteresowań, czegoś, co mógłbyś zaoferować innym. W ten sposób będziesz mógł podnieść swoją samoocenę, bo zobaczysz, że jesteś w stanie się odblokować. Próbuj stopniowo, wyznaczaj sobie jakieś drobne cele i realizuj je. Nawet jeśli nie uda się za pierwszym razem, nie poddawaj się, na pewno potrafisz. Powodzenia!
Pozdrawiam