Kiedy można starać się o ciążę po wyciągnięciu wkładki antykoncepcyjnej?

Mam pytanie...mam 32 lata Od 2 lat mam założona wkładkę hormonalna kyleena. Jednak zastanawiam się nad jej wyjęciem i staraniem się o dziecko. Jak długo od wyjęcia jej można bezpiecznie zacząć starania o ciążę?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wkładka jest także metodą antykoncepcji hormonalnej. Dlatego też po jej usunięciu, najlepiej odczekać kilka miesięcy do momentu unormowania się cyklu. Po jej wyciągnięciu mogą występować bardzo słabe miesiączki bądź obfite. Może także zdarzyć się brak krwawienia. Co do owulacji to często po odstawieniu antykoncepcji pojawiają się cykle bezowulacyjne, a niekiedy jest kompletnie na odwrót i więcej niż jedno jajeczko jest uwalnianie. Dlatego też ważne jest, by dać trochę czasu organizmowi na ustalenie nowej równowagi. Jako że ma Pani w planach starania o ciążę to jest to także czas na wdrożenie suplementacji. Przede wszystkim chodzi o kwas foliowy. Warto też zrobić badania podstawowe, aby zobaczyć, czy wszystkie parametry są w normie oraz ewentualnie włączyć inne witaminy, których być może brak w Pani organizmie. Dodatkowo koniecznie należy wykonać badanie ginekologiczne (USG dróg rodnych oraz cytologię). Z tego też względu zachęcamy też do obserwacji organizmu w tym czasie. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/wkladka-domaciczna

https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-wkladek-wewnatrzmacicznych

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.