Kiedy należy się zbadać po porażeniu prądem?

Witam, 3 tygodnie temu dwa razy delikatnie poraził mnie prąd z niezabezpieczonego kabla na budowie. Trwało to ułamek sekundy, na palcu nie było śladu, czułem się normalnie. Dziś kolegą powiedział, że powinienem się zglosicdo lekarza na ekg i badanie krwi, tylko co po takim czasie badanie pokaże? A jak już to jakie badania z krwi zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno bez badania ocenić skutki porażenia prądem, niemniej szacuje się, że ryzyko wystąpienia powikłań po takim incydencie maleje wraz z każdym kolejnym dniem. Również to, że dobrze się Pan czuje, nie wystąpiły u Pana zaburzenia pracy serca (np. przyspieszone tętno), omdlenia, a także nie ma zmian w postaci poparzeń raczej wskazują na to, że nie ma powodu do obaw.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/porazenie-pradem-stalym.

Co do badań, wykonywanych w przypadku podejrzenia o długotrwałe skutki porażenia prądem, to zazwyczaj zleca się EKG serca, a także faktycznie badania moczu i krwi (poziom mioglobiny, CK, mocznika, kreatyniny). Zazwyczaj jednak takie badania zlecane są w ciągu 24 godzin od incydentu rażenia prądem.

W razie wątpliwości proszę skonsultować się z internistą – to on powinien zadecydować o ewentualnych badaniach bądź skierowaniu Pana do specjalisty.

Być może pomocne okażą się także odpowiedzi naszych ekspertów na te pytania: https://portal.abczdrowie.pl/porazenie-pradem-stalym oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skutki-uboczne-porazenia-pradem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.