Kiedy plamienie podczas stosowania antykoncepcji się wyciszy?

Dzień dobry! Biorę tabletki Qlaira i postanowilam nie zrobić przerwy w poprzednim cyklu. Nie robiłam tego wcześniej, tabletki biorę od maja, wcześniej nie miałam żadnych problemów. Zaraz po rozpoczęciu nowego opakowania bez przerwy, zaczęłam plamić na brązowo i krwawiłam przy 5 tabletce i przy 15stej tabletce (jeden dzień, nie dłużej, przy obydwu przypadkach było to dosyć obfite krwawienie ze skrzepami). Jestem przy 20stej tabletce i dalej plamię na brązowo i bolą mnie piersi. Plamienia nie są obfite, ale to też zalezy od dnia. Czy to jest spowodowane kombinowaniem z hormonami? Czy martwić się, że to może być coś poważnego? Kiedy powinno się to unormować?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry, pojawienie się plamień podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, bez wykonania przerwy między opakowaniami, jest normalnym zjawiskiem. Ich długość, jak i obfitość może być bardzo różna. Nie jest to powód do zmartwień, wszystko powinno ustać po kolejnym krwawieniu z odstawienia.

W przypadku, gdyby zdarzało się to częściej, niezależnie od stosowanej antykoncepcji, warto byłoby udać się do lekarza ginekologa na wizytę, w celu skontrolowania stanu dróg rodnych, ponieważ takie plamienia mogą wtedy oznaczać infekcję, mięśniaki, nadżerki i inne uszkodzenia dróg rodnych.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/skuteczna-antykoncepcja-bez-skutkow-ubocznych

https://portal.abczdrowie.pl/7-przyczyn-kiedy-antykoncepcja-moze-byc-nieskuteczna

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zapomniec-o-antykoncepcji

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.