Kiedy po operacji usunięcia żylaków można chodzić?

Jestem 3 tyg. po operacji usunięcia żylaków lewej nogi miałam mieć 4-6 cieć a okazało sie że mam ich 18 podobno nie udało sie przejść i trzeba było zrobić więcej cieć -rany goją sie dobrze ale drętwieje mi często noga ,czy z za 2 tyg.to by było 5 tyg po operacji mogę chodzić p niskich górach bo mam zaplanowany urlop

Lek. Jan Bujok Chirurgia

Witam
Ilość nacięć na skórze po zabiegu jest wynikiem jedynie trudnych warunków anatomicznych, nie jest natomiast okolicznością mającą istotny wpływ na postępowanie pozabiegowe. Po operacyjnym leczeniu żylaków kończyn dolnych aktywność fizyczna jest wskazana i zalecana - warunkiem jej bezpieczeństwa jest noszenie wyrobów uciskowych po zabiegu. Aktywność fizyczna przyśpiesza proces rekonwalescencji, chroni przed wystąpieniem zakrzepicy, przyśpiesza wchłanianie krwiaków, ruch jest najskuteczniejszym postępowaniem przeciwobrzękowym, Jedynie w okresie pierwszych dwóch tygodni po leczeniu operacyjnym okolica operowana wymaga oszczędzania. Powżej piątego tygodnia od dnia operacji, jeżeli proces gojenia był niepowikłany, ograniczanie aktywności ruchowej może jedynie negatywnie wpłynąć na proces przebudowy blizny tworzącej się w tkance podskórnej po zabiegu
Z wyrazami szacunku
Jan Bujok

Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Ars Estetica

Oddział w Warszawie
Al. Jerozolimskie 56C
tel. + 48 2... Pokaż 02
mail: warszawa@arsestetica.pl

Oddział we Wrocławiu
ul. Powstańców Śląskich 56a/2
tel. + 48 7... Pokaż 993
mail: wroclaw@arsestetica.pl