Krwawiące rany odbytu po zatwardzeniu

Witam Od ponad tygodnia miałam zaparcia(mało piję,nie za bogata dieta)gdy dochodziło do wypróżnienia stolce były twarde i raniły mi skórę na zewnątrz odbytu. Teraz mam kilka ranek na zewnątrz odbytu. Wyglądają jak pęknięcia. Nie krwawią, tylko czasami jakaś malusieńka kropeczka na papierze zostanie. Chirurg niczego nie zauważył chociaż je widać. Badanie per rectum bez zmian. Co to może być? Co zrobić? Dodam że niedawno wybrałam 3 antybiotyki na przeziębienie. Ranki szczypią przy wypróżnianiu.

Takie zmiany w ujściu odbytu w czasie zaparć często występują i są następstwem uszkodzenia spowodowanego przejściem twardego stolca. Można w takim wypadku zastosować maści stosowane w przypadku hemoroidów, a dostępne w aptece bez recepty (najlepiej z kwasem hialuronowym). Oczywiście najważniejsze jest doprowadzenie do unormowania wydalania stolca (dieta, tryb życia, preparaty zmiękczające stolec).

Jak wyobraża sobie Pani postawienie przeze mnie diagnozy na odległość-bez badania , kiedy chirurg badający nic nie stwierdził?!?! zż