Kryzys czy depresja?

Witam! Jestem kobietą, mam 18 lat. Od kilku miesięcy dzieje się ze mną coś dziwnego. Jestem bardzo zrezygnowana i nie mam na nic siły. Nie chcę spotykać się ze znajomymi, co jest dziwne, gdyż od zawsze lubiłam spędzać czas w dobrym towarzystwie. Niestety teraz najchętniej prosto po szkole wracam do domu i już nigdzie nie wychodzę, no może oprócz spaceru z psem. Nie mam nawet siły na naukę. Muszę się bardzo długo zbierać do otworzenia jakiejkolwiek książki, dlatego nauka ostatnimi czasy nie idzie mi najlepiej. Mam również problemy z zaśnięciem, pomimo tego iż wykonuję ćwiczenia oddechowe. Staram się dostarczać mojemu organizmowi jak najwięcej witamin, pomimo tego iż stosuję dietę wegetariańską. Czy jest to depresja? Czy powinnam podjąć jakieś leczenie? A może jest to tylko kryzys i nie powinnam się tym przejmować? Proszę o pomoc. Pozdrawiam

Witam!
Opisane przez Panią dolegliwości są niepokojące. Mogą być spowodowane wkraczaniem w dorosłość i kryzysem, jaki w tym czasie może przeżywać młody człowiek. Jednak nie należy lekceważyć obecnych problemów, gdyż mogą być one objawami poważnych zaburzeń. Dlatego należałoby skontrolować swój stan psychiczny u lekarza psychiatry. To lekarz będzie mógł stwierdzić, czy wymaga Pani leczenia. Warto także rozpocząć spotkania z psychologiem. Dzięki temu będzie Pani mogła pracować nad swoimi problemami i wpływać na poprawę samopoczucia.

Pozdrawiam