Mam 15 lat i nieregularne miesiączki - czy powinnam iść do ginekologa?

Witam. Mam 15 lat. Od dwóch lat miesiączkuję. Miesiączki są bardzo nieregularne. Zawsze mi się spóźniają. Raz spóźnia się 7 dni, raz 3, 4, czasem 2 tygodnie, a raz nawet się zdarzyło, że 3 tygodnie. Krwawienie jest normalne, nie za duże, nie za małe. Czas krwawienia także jest normalny. Nie tylko te opóźnienia mnie martwią. Wydaje mi się, że mam też mały problem z owłosieniem. Spore owłosienie dostrzegłam na pośladkach, meszek na tułowiu wydaje mi się lekko dłuższy niż powinien, mam owłosione ręce choć w mniejszym stopniu, nogi dość gęsto też są owłosione, mam tzw. 'ścieżkę' od pępka w dół, mam włosy wokół sutek, raz pojawił się jeden długi włosek pomiędzy piersiami i jeden też pod brodą. Mam też wrażenie, że piersi co nieco, tak jakby zatrzymały się w rozwoju. Co to może być? Czy to ma związek z niedoborem estrogenów czy może to coś innego? Jeśli jest to problem z niedoborem estrogenów to w jaki sposób ilość tych estrogenów powiększyć? Czy naturalne sposoby, takie jak jedzenie większej ilości warzyw i owoców zawierające naturalne estrogeny, picie naparu z szałwii, nagietka, które też w nich są zawarte, może w jakiś sposób pomóc? Jeśli tak, to czy są też inne naturalne sposoby, które mogłoby pomóc? Czy powinnam pójść do ginekologa? Bardzo proszę o jak najszybszą i jak najdokładniejszą odpowiedź. Z góry za odpowiedź i rady dziękuję. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Po pierwsze proszę pamiętać, że jest Pani aktualnie w okresie dojrzewania, co skutkuje pewnego rodzaju burzą hormonalną.

Mogą się zatem pojawiać na skutek tego różne objawy niepożądane w postaci na przykład nieregularnych miesiączek czy pojawienia się nadmiernego owłosienia. Wymienione objawy mogą jednak mieć również charakter patologiczny i być wynikiem zaburzeń hormonalnych. By to zdiagnozować konieczne jest wykonanie badań hormonalnych, które może Pani zlecić ginekolog czy endokrynolog.

Ponadto podczas takiej specjalistycznej wizyty lekarz może ocenić także na ile Pani rozwój jest prawidłowy, tj. czy zauważone objawy na przykład w postaci zatrzymania rozwoju piersi są fizjologią czy patologią. Zdecydowanie zatem nie warto się niepokoić, tylko lepiej skonsultować się ze specjalistą.