Mam 22 lata i nieregularnie miesiączkuję - czy powinnam udać się do lekarza?

Mam takie pytanie. Rzadko miesiączkuję, w tym roku dopiero 2 razy. Zwykle miesiączkuję co 3-4 miesiące. A menarche pojawiła się u mnie w wieku ok. 18 lat. Obecnie mam 22 lata. Nie zażywałam tabletek antykoncepcyjnych, ale przez kilka lat zażywałam leki sterydowe, poza tym jestem osobą bardzo szczupłą. Czy to może mieć wpływ? Czy jednak powinnam udać się do lekarza?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Przez pierwsze dwa lata miesiączkowania cykle mogą być nieregularne. W późniejszym czasie cykle powinny się uregulować. W Pani przypadku czas ten minął.
Sterydy mogą powodować zaburzenia cyklu. Natomiast niska masa ciała nie powinna mieć wpływu na regularność cykli. Jedynie w przypadku gwałtownych spadków masy ciała może dojść do zaburzeń miesiączkowania.

Powinna Pani zgłosić się do ginekologa aby znaleźć przyczynę nieregularnych cykli oraz włączyć odpowiednie leczenie.

Pozdrawiam