Zanik okresu,tabletki i rozpoczęcie współżycia

Witam, mam 17 lat, a pierwszą miesiączkę dostałam 4 lata temu. Przez ten czas wciąż są nieregularne. Pojawiały się co 2-3 miesiące, aż do momentu, kiedy dość dużo schudłam (ok. 8 kg), a także dodatkowo w ostnim czasie, tj. 2 lata, żyłam w stresie. Okres znikł w ogóle na 6 miesięcy. Udałam się na wizytę u ginekologa. Ogólnie wszystko w porządku ze mną. Po badaniu usg dopochwowym tak stwierdzono. Dostalam tabletki i miałam je stosować ok. 6 miesiecy, i w tym czasie okres był, ale teraz, kiedy już ich nie biorę, znów go nie ma, a lekarz zapewniał, że powinno przejść... Martwię się tym faktem. Dodam, że jeszcze nie współżyłam, ale planuję rozpocząć życie seksualne za kilka miesięcy. Chciałabym zacząć stosować tabletki, ale nie wiem, czy mogę? Czy to nie spowoduje, że w przyszłości będę miała problem z zajściem w ciążę? Bardzo proszę o jakąkolwiek odpowiedź. Z góry dziękuję!

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Robiono wiele badań na  temat wpływu antykoncepcji hormonalnej na późniejszą płodność. Wykazały, że hormonalna antykoncepcja nie wpływa negatywnie na późniejszą płodność (spośród kobiet, które starały się o dziecko po odstawieniu pigułek 80% zaszła w ciążę w ciągu 6 miesięcy), ani na stan płodu poczętego po jej odstawieniu.

Na płodność mogą mieć za to wpływ choroby i zaburzenia hormonalne, które objawiają się zaburzeniami miesiączkowania. Lekarz wykonał badanie USG i powiedział, że jest w porządku - więc pewnie wykluczył zespół policystycznych jajników (ta choroba obniża płodność). Jeśli jest Pani pod kontrolą lekarza i on nie stwierdził nieprawidłowości, to raczej nie ma Pani powodów do obaw.

Powodem nieregularnych miesiączek u Pani może być stres, utrata masy ciała...

Tabletki antykoncepcyjne uregulują Pani cykle, więc jeśli dobrze się Pani po nich czuje, to chyba warto ich używać.

Pozdrawiam!