Mleczny wyciek z piersi - co robić?

Mam 35 lat. Urodziłam 3 dzieci. Najmłodsze ma 3 lata. Od 2 lat nie karmię, a nadal utrzymuje się mleczny wyciek z obu sutków (po naciśnięciu brodawki, samoistnego wycieku nie ma, najpierw wodnisty, a później po kilku kroplach mleczny) przed miesiączką odczuwam bolesność obu piersi. Miałam robione USG piersi, ale było prawidłowe, tylko wyszło poszerzenie kanalików mlecznych. Węzły chłonne prawidłowe. Czy powinnam zrobić jeszcze jakieś badania? Dodam, że moja mama choruje na nowotwór piersi. Dodam też, że na szyi mam po obu stronach kilka prawidłowych węzłów chłonnych powiększonych do 1 cm.

Witam serdecznie.

U kobiet, które karmiły piersią, zwłaszcza przez dłuższy czas, mleczny wyciek z piersi może fizjologicznie utrzymywać się do około roku czasu po zakończeniu karmienia. Oczywiście jest to kwestia dość indywidualna i zdarza się, że u niektórych kobiet wyciek może utrzymywać się nawet kilka lat, bez cech patologii. Jednakże, jeśli zauważy pani dodatkowe objawy w postaci zaburzeń miesiączkowania itp. wtedy warto zbadać poziom prolaktyny.
W przypadku obciążenia rodzinnego rakiem piersi, powinna Pani poddawać się częstym badaniom kontrolnym. Obowiązuje USG piersi co 6 miesięcy, pomiędzy 35. a 40. rokiem życia warto poddać się także pierwszej mammografii. Można pokusić się także o wizytę w poradni genetycznej (skierowanie od lekarza rodzinnego).

Pozdrawiam serdecznie.