Możliwość ćwiczeń na rowerku stacjonarnym 3 miesiące po założeniu endoprotezy kolana

Witam.Czy mogę ćwiczyć na rowerku stacjonarmym?jestem 3 mies.po założeniu endoprotezy kolana.Pytam bo po każdym jezdzeniu więcej mnie boli kolano operowane i lewe biodro,które jest też do endoprotezy.Chodzę teraz o 1 kuli po lewej stronie,po której mam chore biodro.I jak chodzę tomnie boli bardzo.Czy mogę chodzić po stronie prawej z kulą?ale po tej stronie miałam prawe kolano operowane.

Lek. Tomasz Budlewski

Aby móc określić odpowiednie zalecenia konieczne jest badanie lekarskie. Proszę udać się do ortopedy.

Prawidłowe chodzenie o kuli przy urazie prawego kolana to podpór w oparciu na prawej ręce. Czyli kula w prawej ręce. Chora noga jest wtedy w odciążeniu, ciężar ciała spoczywa na lewej nodze podporowej i prawej kuli. Chodzenie o kuli w ręce lewej aktualnie doprowadza do asymetrii ustawienia bioder, co generuje najprawdopodobniej dolegliwości ze strony stawu biodrowego lewego. Najlepsze rozwiązanie to 2 kule. Rowerek sam w sobie nie powinien sprawiać dolegliwości bolowych. BÓL jest mechanizmem obronnym naszego organizmu. Z drugiej strony potrzebuje Pani tego ruchu. Może warto zmniejszyć czas jazdy na rowerku i wtedy dolegliwości bólowe znikną. Pozdrawiam serdecznie.